FPK JG
Ograniczenia cięć

Kulisy ograniczenia cięć

Dodano: 10.01.2024

– W jednym z moich dwóch leśnictw z ponad 6 tys. m. sześć. pozyskania został ok. 1,5 tysiąca – mówi zulowiec z terenu objętego ograniczeniami.

Na zdjęciu powyżej jedna z map pokazująca tereny z wyłączeniem/ograniczenim pozyskania. Wszystkie mapy znajdziesz tu: LINK

 

8 stycznia 2024 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało Lasom Państwowym polecenie wstrzymania lub ograniczenia cięć na wskazanych obszarach.

 

Zobacz, jak wyglądało polecenie wstrzymania cięć.

 

O co chodzi w ograniczeniach cięć - zobaczcie na youtube.

 

9 stycznia, w ostatnim dniu swojego urzędowania na stołku dyrektora generalnego LP, Józef Kubica przesłał ministerialne pismo do RDLP (te przekazują pisma do nadleśnictw) wraz z prośbą o „przygotowanie stosownych analiz dotyczących skutków przyrodniczych, społecznych i gospodarczych jego wdrożenia”.

 

10 stycznia br. podczas wspólnej konferencji prasowej Pauliny Hennig-Kloski, ministry klimatu i środowiska i mianowanego tego samego dnia na stanowisko dyrektora generalnego LP Witolda Kossa, ministra tłumaczyła kulisy tej decyzji.

 

Do Lasów Państwowych poza poleceniem ograniczenia/wstrzymania prac pozyskaniowyh na wybranych obszarach trafił załącznik z informacją, jakie oddziały leśne mają podlegać ograniczeniom. Załącznik ten ma postać pliku Excel, w którym podaje się konkretne adresy leśne z informacją, dlaczego dany adres podlega wyłączeniu/ograniczeniu, i w jaki sposób te ograniczenia mają być wykonane.

 

Przykładowe informacje dla wybranych adresów leśnych:

  • Drzewostany w wieku 120+ lat: Całkowite wyłączenie z prac
  • Drzewostany na siedliskach: BB, BMB, LŁ, LMB, OL: Wyłączenie z wszystkich zabiegów gospodarczych, obligatoryjne pozostawienie na miejscu wydzielającej się biomasy
  • Ostoje, starodrzew: Odstąpienie od wszelkich prac i zabiegów
  • Bieszczady, cenne miejsca: Wyłączenie z użytkowania
  • Lasy uzdrowiskowe: Odstąpienie od wszelkich prac i zabiegów
  • Projektowany rezerwat Reliktowa Puszcza Karpacka: Całkowite wyłączenie z prac
  • Lasy ochronne uzdrowiskowe: Dopuszczalne rębnie: III z gniazdami do 20 arów; IIb z poborem do 50% masy
  • Drzewostany w lasach wodochronnych, siedliska wilgotne: Wyłączenie z użytkowania
  • Drzewostany na siedliskach: BB, BMB, LMW, LMB, LW: Wyłączyć z zabiegów TWP, TPP oraz użytkowania rębnego
  • Drzewostany w wieku 100+ lat: Pozostawianie drzew liściastych gatunków dąb, wiąz, jesion, lipa, klon, których wiek przekroczył 100 lat

 

Załącznik zawiera ponad 23 tys. adresów leśnych, na których wprowadzono ograniczenia.

 

 

Łączna powierzchnia terenów podlegających ograniczeniom, zarówno całkowitemu jak i częściowemu wstrzymaniu pozyskania, to prawie 100 tys. hektarów. Dla porównania jedno polskie nadleśnictwo ma średnio 17 tys. ha lasów, ograniczeniom podlega więc obszar o łącznej wielkości ok. 6 nadleśnictw.

 

Wydzielenia podlegające ograniczeniom leżą na terenie łącznie ok. 30 nadleśnictw, a w Polsce mamy 429 nadleśnictw. Ale, co ważne, nie są rozłożone równomiernie. Gdy spojrzy się na mapę terenów objętych ograniczeniami widać, że ok. połowa z nich leży na terenie RDLP w Białymstoku.

 

Ograniczenia zostały wprowadzone na pół roku, do 30 czerwca 2024 r.

 

Bardzo często zakazowi lub ograniczeniu pozyskania podlegają drzewostany ponad 100-letnie, liściaste. A ponieważ wiek rębności drzewostanów liściastych to najczęściej ponad 100 lat, ograniczenie podaży przez LP surowca liściastego już niepokoi drzewiarzy. Szczególnie tych z terenu RDLP w Białymstoku.

 

Z terenu, zarówno od leśniczych, nadleśniczych czy zulowców, płyną sygnały o wyłączeniu z pozyskania dużych części niektórych leśnictw. A zazwyczaj właśnie na wykonywanie prac leśnych w jednym leśnictwie mają podpisane umowy zulowcy.

 

Umowy te zakładają, że zamawiający, czyli nadleśnictwo, może zlecić zulowi zakres prac mniejszy niż wskazany w umowie, ale nie mniejszy niż stanowiący równowartość 70 proc. wynagrodzenia założonego w umowie. Na wartość wynagrodzenia największy wpływ mają właśnie prace związane z pozyskaniem, na nich zulowcy zarabiają najwięcej.

 

– W jednym z moich dwóch leśnictw z ponad 6 tys. m sześć. pozyskania został ok. 1,5 tysiąca – mówi proszący o anonimowość zulowiec z wieloletnim stażem, pracujący na jednym z terenów objętych ograniczeniami.

 

– W innym leśnictwie na ponad 1 tys. m sześć. pozyskania wyłączono ponad 350 kubików, a jeszcze w innym z ponad 6 tys. wyłączono ok. 3 tys. – mówi przedsiębiorca.

 

Przy ograniczeniu pozyskania o 50 proc. trudno będzie nadleśnictwu zachować zasadę nie zmniejszania zulowi wynagrodzenia o więcej niż 30 proc.

 

Jak relacjonuje zulowiec, w dniu wprowadzenia ograniczeń jego firma zaczęła pracę na jednej z powierzchni, ale po pozyskaniu kilkudziesięciu kubików prace wstrzymano. Na razie wstrzymane są prace zarówno w oddziałach leśnych, gdzie prace mają być całkowicie wstrzymane, jak i na tych objętych częściowym ograniczeniem.

 

Ale, jak mówi mój rozmówca, zulowcy nie panikują. Rozumieją, że trzeba ograniczyć prace w najcenniejszych drzewostanach. Sądzą, że może po 30 czerwca coś się zmieni. Choć raczej przewidują, że ograniczenia będą już w przyszłości na stałe.

 

– Trzeba coś oddać społeczeństwu, nie jesteśmy tacy, żeby tylko ciąć – mówi. Ale dodaje, że powinno się to robić rozsądnie, na pewno nie z dnia na dzień.

 

I trudno się z nim nie zgodzić.

 

Rafał Jajor

 

Wszystko o ogrniczeniu cieć w naszym Serwisie Specjalnym: OGRANICZENIA CIĘĆ

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE