FPK JG
Ograniczenia cięć

Kolejne obszary chronione - Nadleśnictwa Puszczańskie

Dodano: 20.09.2024

Planowane jest utworzenie Nadleśnictw Puszczańskich w sześciu lokalizacjach w kraju, mają one chronić najstarsze lasy.

 

Podczas konferencji "Przyszłość cennych przyrodniczo lasów w dobie zmian klimatu", która odbyła się 19 września 2024 roku, przedstawiciele Lasów Państwowych ogłosili projekt utworzenia Nadleśnictw Puszczańskich. W ramach projektu zaplanowano sześć kompleksów leśnych uwzględniających wszystkie najcenniejsze przyrodniczo obszary leśne, które wcześniej wchodziły w skład moratorium z 8 stycznia 2024 roku. W sumie projekt obejmuje ponad 200 tysięcy hektarów lasów. 

 

W poscie na stronie Lasów Państwowych czytamy, że kwestia ochrony najcenniejszych przyrodniczo leśnych obszarów Polski nadal nie jest rozwiązana w sposób zadowalający wszystkie strony. "Moratorium, Ogólnopolska narada o Lasach, aktualizacje terenów moratoryjnych i otwarte konsultacje społeczne tych terenów pokazały, że sam proces jest szeroko kontestowany" - piszą LP. Przypomnijmy, że samorząd Powiatu Białostockiego zdecydowanie sprzeciwiał się radykalnym zmianom w użytkowaniu lasu, a w konsultacjach społecznych wynik pokazał sprzeciw aż 90 proc. wnioskujących.

 

Zgodnie z informacjami podanymi przez Lasy Państwowe, planowane jest utworzenie nadleśnictw: Puszcza Karpacka, Puszcza Świętokrzyska, Puszcza Bukowa, Puszcza Augustowska, Puszcza Knyszyńska, Lasy Oliwskie i Łęgi Odrzańskie (jak na mapie powyżej). "[...] nie możemy czekać, biorąc pod uwagę kwestie klimatu, bezpieczeństwa gospodarki krajowej i potrzeby ludzi" - czytamy na stronie LP.

 

Dalsze informacje mówią, że na terenach "puszczańskich nadleśnictw" mają być prowadzone jedynie aktywne działania ochronne.

 

 - Konsultacje społeczne nie są o tym kto wygra, nie interesuje nas plebiscyt jakim stało się moratorium - mówił zastępca dyrektora generalnego LP ds. zrównoważonej gospodarki leśnej Jerzy Fijas.

 

LP ogłosiły projekt podczas konferencji. Więcej szczegółów nie podano.

 

 

Źródło i fot.: Lasy Państwowe

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE