KOPA KAMIŃSKI
Ograniczenia cięć

Babki prawie całkiem społeczne

Dodano: 16.05.2024

Nadleśnictwo Babki niemal całkowicie wstrzymało się od pozyskania - relacjonuje czytelnik firmylesne.pl po spotkaniu dotyczącym lasów społecznych.

 

Dnia 9 maja br. w Centrum Edukacji i Promocji Drewna Nadleśnictwa Babki odbyło się spotkanie w ramach Regionalnego Forum o Lasach "Lasy warte dialogu". Było to jedno z kilku zaplanowanych w maju spotkań w podpoznańskich nadleśnictwach. Cała idea forum powstała z inicjatywy Dyrektora RDLP w Poznaniu i zapoczątkowana została spotkaniem 22 marca w LZD Zielonka.

 

W ramach wydarzenia prowadzono rozmowy na temat sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w lasach społecznie użytecznych wokół aglomeracji poznańskiej, a w szczególności na terenie użytku ekologicznego "Darzybór" leżącego na obszarze Leśnictwa Kobylepole.

 

Organizacja spotkania nie była więc wynikiem poleceń skierowanych 26 kwietnia br. do dyrektora generalnego LP przez ministrę klimatu i środowiska Paulinę Hennig-Kloskę. Nadleśnictwo jednak odniosło się do tego polecenia i zaprezentowało propozycje lasów społecznych podzielonych na dwie strefy: intensywnego i zrównoważonego zagospodarowania. Podobnne opracowanie przygotowały także pozostałe dwa nadleśnictwa na obszarze w pobliżu Poznania: Konstantynowo i Łopuchówko.

 

- Nadleśnictwo Babki prawie zupełnie wstrzymało się od prac pozyskaniowych w tym roku - wykonano tylko 2 powierzchnie TW i kilkanaście metrów cięć przygodnych. Natomiast w zeszłym roku nie wykonało żadnego zrębu tylko część trzebieży i trochę przygodnych - całość pozyskania wynosiła między 20-25% - relacjonuje nasz czytelnik.

 

Nadleśnictwo przygotowało i zaprezentowało propozycje lasów społecznych podzielonych na dwie strefy: intensywnego i zrównoważonego zagospodarowania. Podobnne opracowanie przygotowały także pozostałe dwa nadleśnictwa na obszarze w pobliżu Poznania: Konstantynowo i Łopuchówko.

 

Na spotkaniu obecni byli zarówno przedstawiciele RDLP w Poznaniu oraz Nadleśnictwa Babki, jak miłośnicy przyrody, producenci wyrobów drewnianych, naukowcy i samorządowcy. Udział wziął też Zakład Usług Leśnych "Tymek", dzięki któremu możemy przeczytać relację z pierwszej ręki.

 

Jak opisują spotkanie przedstawiciele ZUL "Tymek", początkowo burzliwa dyskusja pokazała, z jakimi jeszcze problemami przyjdzie się zmierzyć, jeśli chodzi o prowadzenie i ograniczanie prac na terenach leśnych szczególnie istotnych dla lokalnej społeczności.

 

Wstępne postanowiono wstrzymać trwające prace z zakresu pozyskiwania drewna na użytku ekologicznym “Darzybór”. Przedstawione zostały propozycje dalszych rozwiązań, mających na celu zarówno ochronę cennej fauny i flory, stworzenie przestrzeni o charakterze rekreacyjnym, jak i pomoc w dalszym funkcjonowaniu firm z branży leśnej i drzewnej.

 

W planach jest kolejne spotkanie - tym razem w terenie, zaplanowane na 16 maja 2024 roku. Do udziału zaproszeni są wszyscy zainteresowani tematyką lasów społecznie użytecznych w pobliżu Poznania.

 

Fot.: ZUL "Tymek"

Opracowanie: redakcja

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE