proml ponsse
Lasy Państwowe

Wyrok TSUE sparaliżuje sektor drzewny?

Dodano: 03.03.2023

TSUE wydał wyrok w sprawie lasów, dotyczący możliwości skarżenia w sądzie PUL przez organizacje zajmujące się ochroną przyrody.

 

2 marca 2023 roku Lasy Państwowe i Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydały ogłoszenie dotyczące kontrowersyjnego wyroku TSUE. "Wyrok TSUE w sprawie polskich lasów grozi paraliżem gospodarki" - czytamy w tytule pisma. W dalszej części czytamy też, że Polska nie zgodzi się na uznanie wyroku, ponieważ mógłby on w konsekwencji spowodować paraliż gospodarki leśnej i jest zamachem na nasz rodzimy przemysł drzewny. Przyczyną miałby być fakt, że stał się on konkurencyjny dla pozostałych krajów europejskich.

 

W dalszej części tekstu LP odrzucają zarzuty braków standardów ochrony przyrody oraz odmawiania społeczeństwu dostępu do skarżenia PUL. Co więcej, podany jest argument, zgodnie z którym obecne przepisy chroniące przyrodę w Polsce wykraczają ponad standardy unijne, a ponad 90% uwag zgłaszanych do PUL jest branych pod uwagę przy ich tworzeniu.

 

"TSUE wydał bardzo ważny wyrok ws. lasów w Polsce" - czytamy tymczasem na łamach Gazety Wyborczej - "Komisja  zauważyła też, że Polki i Polacy nie mają prawa skarżenia planu urządzenia lasu (PUL) do sądów, choć to jest najważniejszy dokument regulujący zarządzanie lasami w Polsce". To ciekawe, biorąc pod uwagę, że jak wskazują LP i Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dostęp do sądów dla osób i organizacji w sprawie PUL jest zapewniony, a aktualnie toczą się postępowania dotyczące PUL wobec których zaistniały uzasadnione wątpliwości. Jednakże, zgodnie z założeniami TSUE, plany powinny móc być skarżone bez podawania uzasadnienia.

 

 

"Polska musi teraz jak najszybciej zmienić przepisy w tym zakresie i umożliwić organizacjom ekologicznym zaskarżanie decyzji ministra zatwierdzających plany urządzania lasu. Nie powinno to być trudne - od roku w Sejmie znajduje się senacki projekt ustawy, który wystarczy uchwalić, żeby dostosować polskie prawo do standardów międzynarodowych. Standardów, które dadzą polskim obywatelom możliwość kontrolowania tego, co w dobie kryzysu klimatycznego Lasy Państwowe robią z najcenniejszymi zasobami przyrodniczymi"

- mówł na łamach Gazety Wyborczej Bartosz Kwiatkowski, współautor skargi.

 

 

"W obecnym stanie prawnym skarżący muszą wiarygodnie uzasadnić swoje pozwy, wskazując, jakie realne niebezpieczeństwo dla przyrody niesie ze sobą realizacja przyjętego planu urządzenia lasu. Zmiana polskiego prawa zgodnie z wyrokiem TSUE oznaczałaby możliwość zaskarżania planów bez takiego uzasadnienia, co w praktyce doprowadziłoby do paraliżu gospodarki leśnej w całym kraju i w konsekwencji upadku polskiego przemysłu drzewnego"

- wskazują przedstawiciele LP.

 

 

W artykule Gazety Wyborczej nie pojawiła się wzmianka o potencjalnym wpływie decyzji na polską gospodarkę leśną i przemysł drzewny. W oświadczeniu LP nie pojawiła się wzmianka na temat rzekomo dewastowanych "wielkopowierzchniowymi wycinkami" obszarów Natura 2000, które nie zostały uprzednio przyrodniczo rozpoznane

 

"Warto przy tym podkreślić, że np. Niemcy i Austria w ogóle nie mogą skarżyć planów urządzenia lasów do sądów" - czytamy na końcu komunikatu PGL LP.

 

Źródło: Lasy Państwowe, Gazeta Wyborcza

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE