katalog 2023
Lasy Państwowe

Sprzeciw wobec braku FSC

Dodano: 30.09.2022

Organizacje reprezentujące polskich przedsiębiorców wyraziły sprzeciw wobec rezygnacji LP z certyfikacji FSC.

 

Do sprzeciwu przyłączyły się takie organizacje jak Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli, Stowarzyszenie Papierników Polskich, Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopodobnych w Polsce, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Producentów Programu Ogrodowego, Stowarzyszenie Przemysłu Tartacznego, Polski Komitet Narodowy EPAL, Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego, Związek Polskie Okna i Drzwi, Koalicja na Rzecz Polskiego Drewna, Ogólnopolski Związek Pracodawców Przemysłu Drzewnego oraz Zespół Roboczy przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Wspólnie przedstawiciele polskich przedsiębiorców apelowali do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych o ponowne rozważenie i próbę powrotu do certyfikacji.

 

 

Tymczasem niedawno na portalu drewno.pl pojawiła się informacja ze strony RDLP w Toruniu, w której zastępca dyrektora ds. Gospodarki Leśnej tłumaczył, że certyfikat wygasa wraz z nadejściem 2023 roku i nie ma planów jego przedłużenia. Obok Gdańska i Łodzi to już trzecia dyrekcja regionalna rezygnująca z certyfikacji. Pisaliśmy o tym wcześniej.

 

 

Wcześniej, 7 września, dyrekcja Lasów Państwowych zapewniała, że prowadzone są dyskusje mające na celu wynegocjowanie umowy licencyjnej, i że odstępować od certyfikacji nie zamierza. „Oczekujemy wyjaśnienia, dlaczego obecnie prowadzone działania podejmowane przez regionalne dyrekcje są niespójne z zapowiedziami Dyrekcji Generalnej LP przekazanymi nam na spotkaniu 7 września. Apelujemy o utrzymanie certyfikacji FSC we wszystkich jednostkach regionalnych, co pozwoli utrzymać nam konkurencyjność i sprzedaż na najbardziej atrakcyjnych rynkach. Jest to szczególnie istotne w dzisiejszej wyjątkowo trudnej i niestabilnej sytuacji geopolitycznej i ekonomicznej. W obliczu drastycznie wysokich kosztów produkcji oraz spadającej liczby zamówień i nadchodzącej recesji, przemysł nie może tracić kolejnych rynków zbytu z uwagi na brak certyfikowanego surowca” - czytamy w liście otwartym organizacji reprezentujących polski przemysł drzewny.

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE