nordlock
Lasy Państwowe

Rezygnacja z FSC: oświadczenie dyrektora

Dodano: 30.08.2022

Na stronie Lasów Państwowych pojawiło się oświadczenie dyrektora RDLP w Gdańsku dotyczące rezygnacji z certyfikatu FSC.

 

W lipcu tego roku FSC poinformowało o wejściu Rewizji Krajowego Standardu Gospodarki Leśnej w fazę konsultacji społecznych. Niedługo potem okazało się, że RDLP  Gdańsku nie zamierza przedłużać certyfikacji. Teraz na stronie LP pojawiła się oficjalna informacja od dyrektora Bartłomieja Obajtka.

 

 

Jak czytamy w oświadczeniu podpisanym przez Bartłomieja Obajtka, dyrektora RDLP w Gdańsku, decyzja o odstąpieniu od certyfikacji FSC była spowodowana przede wszystkim sposobem, w jaki FSC opracowywało nowy Standard Gospodarki Leśnej dla Polski. Rozwiązanie grupy roboczej i powierzenie opracowania standardu trzem pracownikom polskich filii zagranicznych firm spowodowało, zgodnie z oświadczeniem, odsunięcie od udziału w tworzeniu Standardu przedstawicieli Lasów Państwowych, organizacji przyrodniczych, organizacji przemysłu drzewnego, związków zawodowych oraz organizacji zrzeszających przedsiębiorców leśnych.

 

 

Jak podkreśla dyrektor RDLP w Gdańsku, od samego początku opracowywanie standardu było wspólnie realizowane przez wszystkie zainteresowane strony. Jednocześnie dementuje plotki, jakoby odstąpienie od FSC miało doprowadzić do zwiększenia pozyskania, które jest określane również przez krajowe prawo. Mimo rezygnacji z FSC, regionalna dyrekcja LP w Gdańsku kontynuuje certyfikację PEFC.

 

 

"Zapewniam, że Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku, w związku z rezygnacją z certyfikacji w systemie FSC, nie odejdzie od zasad zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnych praktyk w gospodarce leśnej, a potwierdzeniem tego są nowe zasady gospodarki leśnej w lasach o podwyższonej funkcji społecznej, które wprowadził Dyrektor Generalny Lasów Państwowych" - pisze Bartłomiej Obajtek.

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE