fortech serwis
Lasy Państwowe

Posłowie na razie nie zajmą się zmianą ustawy o lasach

Dodano: 18.05.2021

Jak podała PAP, posłowie dzisiaj nie zajmą się poselskim projektem o zmianie ustawy o lasach. Przypomnijmy, że 18 maja miało się odbyć pierwsze czytanie wspomnianego projektu przez połączone sejmowe komisje środowiska oraz gospodarki.

 

 

Podczas posiedzenia komisji Ewa Malik (PiS) poinformowała, że wnioskodawcy chcą nanieść autopoprawki do projektu i w związku z tym jego pierwsze czytanie powinno odbyć się w innym terminie, a nie we wtorek.

 

Krzysztof Tchórzewski (PiS) przekazał, że jest zgoda marszałek Sejmu na przełożenie pierwszego czytania projektu. Dodał, że komisja mogłaby ponownie się nim zająć w środę o godz. 13.

 

Ostatecznie do komisji wpłynęło pismo marszałek Sejmu odwołujące wtorkowe posiedzenie połączonych komisji. Szefowa sejmowej komisji środowiska Urszula Pasławska (Koalicja Polska) poinformowała, że w piśmie nie podano daty, kiedy komisje ponownie będą mogły zająć się projektowaną nowelizacją.

 

Projekt, który przygotowali posłowie PiS, zmierza do rozszerzenia możliwości zamiany lasów, gruntów i innych nieruchomości Skarbu Państwa, podczas gdy obecne przepisy dopuszczają dokonywanie zamiany wyłącznie w przypadkach podyktowanych potrzebami i celami gospodarki leśnej.

 

W uzasadnieniu wskazano, że proponowana nowelizacja przewiduje możliwość zamiany "w przypadkach uzasadnionych potrzebami i celami polityki państwa związanej ze wspieraniem rozwoju i wdrażaniem projektów dotyczących energii lub transportu, służących upowszechnianiu nowych technologii oraz poprawie jakości powietrza".

 

Wątpliwości co do ww. zmiany ustawy wyraziła na swoim profilu fb, poseł Anita Sowińska, publikując jednocześnie krytyczne stanowisko Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność”. Pismo podkreśla fakt, że w projekcie ustawy zawarte są dotąd niespotykane nigdzie indziej rozwiązania, takie jak "kierowanie do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych przez ministra właściwego ds. środowiska nie wytycznych i poleceń, lecz wniosków w sprawie zamian nieruchomości”. Przeczytacie o tym więcej pod linkiem: http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/pismo_zz_lesnikow_dotyczace_zmiany_ustawy_o_lasach,4764

 

 

Cały projekt zmiany ustawy dostępny tutaj:

https://orka.sejm.gov.pl/Druki9ka.nsf/0/9C054820B67BDC93C12586B7003B22A8/%24File/1098.pdf

 

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE