KLimowicz 2024 lipiec
Lasy Państwowe

Pół miliarda na Parki Narodowe

Dodano: 06.07.2024

Lasy Państwowe są jednym z głównych źródeł finansowania polskich Parków Narodowych.

 

Jak czytamy w komunikacie na stronie Lasów Państwowych, środki z Funduszu Leśnego wspierają Parki Narodowe już od 12 lat. Od początku dofinansowano je już na kwotę 514 milionów złotych, a w samym 2024 roku planowane jest wsparcie na kwotę aż 54,2 miliona złotych.

 

Dla porównania skali, audyt w LP wykazał, że w 2023 roku na działania medialne przeznaczono ponad 26,2 miliona złotych.

 

Teoretycznie Parki Narodowe są finansowane z budżetu Państwa, ale Środki te są niewystarczające. ":Zdajemy sobie sprawę, że w praktyce środki te często nie wystarczają nawet na pokrycie wynagrodzeń pracowników. Dlatego czujemy się w obowiązku, by wspierać parki narodowe" - czytamy wypowiedź Witolda Kossa na stronie głównej Lasów Państwowych.

 

W 2022 roku Parki Narodowe otrzymały od LP kwotę wynoszącą jedną trzecią tego co wpłynęło z budżetu państwa. Większość przychodów Parków Narodowych stanowią źródła pozabudżetowe, takie jak sprzedaż pozyskanego drewna czy biletów wstępu. 

 

Jak informują LP, wsparcie PNów stanowi największy udział wydatków z subkonta Funduszu Leśnego - na przykład w 2024 roku było to aż 66 proc.. 

 

Na subkonto z którego dofinansowywane są Parki Narodowe trafiają między innymi kary, opłaty i należności wynikające z wyłączenia gruntów leśnych z produkcji (przykładowo pod inwestycje), a także odszkodowania za szkody w lasach wynikające ze szkodliwego działania pyłów czy gazów oraz górnictwa. W ciągu ostatnich trzech lat wpływy były niższe niż wydatki.

 

Źródło: Lasy Państwowe

Fot.: Marek Piwnicki

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE