Utech
Lasy Państwowe

Obrady nad obroną polskich lasów

Dodano: 14.04.2023

12 kwietnia odbyło się pierwsze czytanie projektu uchwały w sprawie obrony polskich lasów.

Zgodnie z drukiem numer 3134 Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej IX kadencji, na mocy art. 37 ust. 1 i art. 40 ust. 1 regulaminu Sejmu, Marszałek Sejmu skierował w dniu 27 marca 2023 r. projekt uchwały do Komisji do Spraw Unii Europejskiej, do pierwszego czytania. Odbyło się pierwsze czytanie i rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie obrony polskich lasów. Na podstawie posiedzenia Komisja do spraw Unii Europejskiej wniosła do Wysokiego Sejmu o uchwalenie projektu uchwały.

 

W załączonym projekcie uchwały czytamy:

 

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża zdecydowany sprzeciw wobec wszelkich działań zarówno Komisji Europejskiej, jak i Parlamentu Europejskiego prowadzących do odebrania Polsce wyłącznego prawa do decydowania o lasach.
 
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej apeluje o zaprzestanie bezpodstawnego atakowania polskich leśników, podważania ich wiedzy i doświadczenia, które to działania mają doprowadzić do zmiany sposobu gospodarowania lasami w naszym kraju.
 
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa Radę Ministrów do podejmowania stosownych działań, by Rzeczpospolita Polska zachowała wyłączne prawo do decydowania o lasach".

 

Nowa oczywiście o działaniach komitetu "W obronie polskich lasów", który stworzył projekt zmian Ustawy o lasach w oparciu o wydumane zagrożenia ze strony Unii Europejskiej, o czym pisaliśmy niedawno. Na temat projektu wypowiadali się reprezentanci ugrupowań:

 

Kazimierz Gołojuch z PiS:

"Poprzez tworzenie przepisów na poziomie unijnym, w szczególności rozporządzeń obowiązujących w państwach członkowskich wprost, komisja miałaby bezpośredni wpływ na kształtowanie sposobu gospodarowania w lasach państwowych państw członkowskich. Pamiętając, że lasy w Polsce stanowią blisko 30% powierzchni naszego kraju, mielibyśmy do czynienia z sytuacją utraty wyłącznego prawa do decydowania o ich przeznaczeniu. Jednocześnie, choć obecnie leśnictwo nie podlega kompetencjom Unii Europejskiej, Komisja Europejska od lat narusza tę zasadę. Poprzez różne dokumenty ingeruje w sposób prowadzenia gospodarki leśnej w Polsce"

 

Agnieszka Pomaska, Koalicja Obywatelska:

"Stoję tutaj przed Państwem aby podkreślić, przed kim powinniśmy bronić polskich lasów. Masowe wycinki, wątpliwe etaty, takie jak chociażby pana Dariusza Mateckiego, który zamiast zajmować się leśnictwem zajmuje się hejterstwem, niewiedza, tak jak chociażby na konferencji prasowej z udziałem dyrektora Lasów Państwowych i jednego z wiceministrów, którzy nie wiedzieli, że jest coś takiego jak puszcza karpacka, podczas gdy tną na potęgę, właśnie, bez żadnego trybu, puszczę karpacką. Prywatyzacja lasów, no nikt tak jak Solidarna Polska i ludzie związani z Prawem i Sprawiedliwością nie sprywatyzował polskich lasów, tnąc na potęgę i utrudniając dostęp do polskich lasów Polkom i Polakom. Prawda jest taka, że nie bronicie polskich lasów, tylko swoich interesów. Bronicie swoich stołków w Lasach Państwowych".

 

Daria Gosek-Popiołek, klub Lewicy:

"Mówicie państwo, że stoicie na straży polskich lasów, ale to nie interes polskiej przyrody macie na uwadze. [...] Straszycie tym, że Unia rości sobie prawa do zarządzania lasami, ale prawda jest taka, że traktujecie Lasy Państwowe jako lenno, którym się podzieliliście, obsadzając stanowiska ludźmi z Solidarnej Polski. My jako klub Lewicy nie popieramy tego stanowiska, ale chcemy nad nim pracować. Chcemy podkreślenia tego, że Lasy Państwowe mają być niezależne od polityków, i niezależne od polityków Solidarnej Polski".

 

Anita Sowińska, klub Lewicy:

"Są ludzie, przed którymi trzeba bronić polskich lasów. To są ludzie Ziobry i Kaczyńskiego, którzy jak szarańcza obsiedli Lasy Państwowe. Żerują na dobrym wizerunku leśników, który był budowany przez ponad sto lat. [...] zniszczyli zaufanie do Lasów Państwowych. Zniszczyli przez chciwość. Bo im chodzi o kasę ze sprzedaży drewna".

 

Michał Gramatyka, Polska 2050:

"[...] jedynym ratunkiem dla polskiego leśnictwa i polskiej gospodarki leśnej jest odebranie władztwa nad nimi zjednoczonej prawicy, a w szczególności fukncjonariuszom partii Solidarna Polska. Jeżeli polskie lasy potrzebują dziś przed kimś obrony, no to właśnie przed wami".

 

Na ławach sejmowych, obok polityków na obradach zasiadali również przedstawiciele Lasów Państwowych. Projekt uchwały nie został jeszcze przyjęty, odesłano go do dalszych prac.

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE