Kirdzik
Lasy Państwowe

Nowa instrukcja

Dodano: 26.11.2021

W Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych ruszyły prace nad nową edycją Instrukcji Ochrony Lasu. Jest to dokument, na podstawie którego leśnicy prowadzą działania prognostyczne dotyczące szkodliwych organizmów, takich jak grzyby, owady i gryzonie. Mówi on też o zwalczaniu tychże i profilaktyce.

 

 

To właśnie w oparciu o zapisy Instrukcji realizowane są zabezpieczenia upraw poprzez grodzenie czy repelenty i wykładane pułapki na owady – czynności, które w praktyce wykonują zakłady usług leśnych.

 

Bieżąca wersja IOL weszła w życie w 2012 r., a poprzednia w 2004 r. Ostatnia dekada, naznaczona coraz suchszym klimatem i częstszymi zjawiskami katastrofalnymi postawiła jednak przed leśnikami nowe wyzwania. Dziesięć lat temu nikt nie myślał o tym, że kornik ostrozębny albo jemioła mogą wyrządzać szkody na skalę gospodarczą, dlatego te i podobne im zjawiska doczekają się stosownego opisu w nowej instrukcji.

 

– Zmiany są podyktowane aktualnymi potrzebami i zmieniającymi się warunkami w środowisku leśnym – wyjaśnia Zbigniew Filipek z Wydziału Ochrony Lasu w DGLP i dodaje, że nowa instrukcja będzie dokumentem jednoczęściowym, a nie jak dotychczas dwuczęściowym. – Przy czynnikach chorobotwórczych będą opisane działania obligatoryjne oraz fakultatywne, które będą wynikać z zagrożenia stwierdzonego na podstawie wykonanych czynności obowiązkowych – dodaje leśnik. Oznacza to, że kadra terenowa LP będzie prowadziła szereg koniecznych działań mających na celu prognozę zagrożenia lasu, jak np. dobrze znane jesienne poszukiwania szkodników pierwotnych sosny. W oparciu o uzyskane wyniki będą podejmowane dalsze działania.

 

 

Instrukcja zostanie odświeżona i będzie bardziej przejrzysta. Tabele z liczbami ostrzegawczymi/krytycznymi będą widniały przy paragrafach poświęconych danym gatunkom owadów. Jeden z rozdziałów będzie poświęcony ochronie przyrody, która jest już obecna w już obowiązującym dokumencie.

 

Zespół zadaniowy ds. nowelizacji IOL dopiero rozpoczął prace, wstępne plany zakładają, że nowa odsłona instrukcji wejdzie w życie w 2023 roku.

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE