proml ponsse
Lasy Państwowe

Medal dla leśnika

Dodano: 04.12.2015

Projekt odnowienia świetlistej dąbrowy został nagrodzony przez międzynarodowe jury.

 

Odznaczenie leśnicy otrzymali na Międzynarodowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik w Brussels Innova 2015. Wydarzenie to ma już 64-letnią tradycję, ale Lasy Państwowe wzięły w niej udział po raz pierwszy.

 

Nagrodzony został projekt aktywnej ochrony przyrody, polegający na wykorzystaniu konika polskiego do odnowienia świetlistej dąbrowy. Jest to typ lasu, który według opinii naukowców powstał wskutek wypasu zwierząt w lesie, którego obecnie się już nie przeprowadza. Przez to świetlista dąbrowa zarasta roślinami krzewiastymi i drzewiastymi. I tu z pomocą przychodzą konie - podczas przeprowadzonego już eksperymentu w terenie, zwierzęta wyjadły praktycznie wszystkie składniki runa. Po takim "zabiegu" następują kolejne, polegające już na bardziej typowych działaniach z zakresu gospodarki.

 

Za realizację projektu odpowiedzialny jest Andrzej Ryś z nadleśnictwa Strzałowo. Należy przy tym zaznaczyć, że świetlisa dąbrowa jest chroniona dyrektywą unijną. Jury na targach w Brukseli było pod wrażeniem innowacyjności projektu i przyznało leśnikom złoty medal. Gratulacje spływają do RDLP w Olsztynie z całej Polski.

 

Fot. Andrzej Ryś

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE