pko baner
Lasy Państwowe

Lasy z pomocą Ukrainie

Dodano: 06.04.2022

"Plecak dla Ukrainy", czyli jak LP pomagają uchodźcom

 

 

 

Lasy Państwowe, podobnie jak wiele innych organizacji oraz osób prywatnych w Polsce, zaangażowały się w pomoc Ukrainie. Zgodnie z informacjami jakie można uzyskać z oficjalnych źródeł, jedną z głównych form zorganizowanej pomocy jest akcja "Plecak dla Ukrainy".

 

 

"Leśnicy z Lwowskiego Zarządu Leśnego zwrócili się z prośbą o udzielenie pomocy humanitarnej dla utworzonej na ich terytorium Ochotniczej Obrony Terytorialnej. I tak pojawił się pomysł na "Plecak dla Ukrainy". Każda regionalna dyrekcja LP przekaże dla naszych wschodnich przyjaciół plecaki w pełni zaopatrzone w potrzebny sprzęt" - czytamy na stronie Facebook Lasów Państwowych.

 

 

W każdym plecaku znajduje się sprzęt (zgodny z zapotrzebowaniem zgłoszonym przez ukraińskich leśników) o łącznej wartości około 1000 złotych: obuwie i odzież terenowa, termiczna, apteczki, termosy, latarki taktyczne, powerbanki, lornetki, ogrzewacze, a także żywność o długim terminie przydatności, jak konserwy, kabanosy, czy suchary wojskowe.

 

 

Już podczas poprzedniej wizyty w Hrebennem deklarowałem, że leśnicy będą pomagać tak długo, dopóki sytuacja będzie tego wymagała. Dotrzymujemy danego słowa i dziś przekazujemy naszym kolegom z Ukrainy plecaki wyposażone w sprzęt niezbędny w warunkach polowych, aby mogli bronić swojego terytorium – podkreśla Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych, który przekazał materiały pomocowe do Nadleśnictwa Tomaszów.

 

 

Poza akcją "Plecak dla Ukrainy" LP zorganizowały też miejsca noclegowe dla uchodźców - łącznie aż 4300 miejsc w kwaterach w całej Polsce.

 

 

Z niewiadomych przyczyn news opisujący akcję pakowania plecaków w DGLP zniknął z oficjalnej strony DGLP.

 

 

Co ciekawe, na racowników PGL LP i Ministerstwa Klimatu i Środowiska nałożono zakaz aktywności medialnej związanej z wojną na Ukrainie i pomocą dla uchodźców. Wywołało to oczywiście głosy sprzeciwu, a prawo w Polsce nie reguluje sposobów w jaki pracodawca może wpływać na aktywność pracowników w sieci. Rzecznik prasowy MKiŚ wyjaśniał na łamach presserwis.pl, że zakaz miał na celu koordynację działań i oficjalnych stanowisk przez resort.

 

 

Nie tylko polskie Lasy Państwowe angażują się w pomoc. Na przykład litewskie Państwowe Przedsiębiorstwo Leśne, Państwowa Służba Obszarów Chronionych i Departament Ochrony Środowiska przesłały służbom cywilnym Ukrainy 70 samochodów terenowych wyposażonych w kamizelki kuloodporne, lornetki i kamery termowizyjne. Polskie LP miały w 2020 roku przychody rzędu 8 mld złotych i zysk operacyjny ponad 500 mln złotych, podczas gdy litewskie - przychody: 683 mln złotych i zysk operacyjny -9,1 mln złotych.

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE