KOPA KAMIŃSKI
Lasy Państwowe

Ile zarabia dyrektor LP?

Dodano: 31.01.2023

Na temat zarobków na najwyższym szczeblu Lasów Państwowych można przeczytać w najnowszej GAZECIE LEŚNEJ.

 

Drugi w tym roku numer GAZETY LEŚNEJ zawiera ciekawy tekst porównujący zarobki osób na różnych wysokich stanowiskach: 

 

"Józef Kubica, który jest p.o. dyrektora generalnego LP, jest także radnym sejmiku województwa śląskiego. Najnowsze oświadczenie dyrektor wypełnił za rok 2021. Zrobił to odręcznie.

 

Co ciekawe, jako miejsce pracy wpisał: GDLP w Warszawie. I to w dwóch miejscach oświadczenia. Śmieszna pomyłka, bo instytucja, którą Pan Kubica kieruje nazywa się Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych, a więc w skrócie DGLP. Taki błąd często robią osoby niezwiązane z LP. Przez analogię np. do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska albo Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, centralę LP nazywają błędnie generalną dyrekcją LP. Ale u kogoś, kto pracuje w tej instytucji, a co więcej, nią kieruje, jest to błąd dość zaskakujący.

 

Zarobki dyrektora

 

Wróćmy jednak do pieniędzy, bo o nich jest ten tekst. W roku 2021 Józef Kubica do 8 kwietnia był dyrektorem RDLP w Katowicach, a od 9 kwietnia został p.o. dyrektora generalnego LP. 

 

Jako dyrektor RDLP w Katowicach zarobił przez trzy miesiące 100 tys. zł brutto. Czyli miesięcznie ok. 33,3 tys. zł.

 

W DGLP w Warszawie zarobił 338 tys. zł. Czyli miesięcznie ok. 37,5 tys. zł.

 

To oczywiście kwoty brutto, trzeba z nich sporo odliczyć na podatki, świadczenia itp. Internetowe kalkulatory przeliczające pensję z brutto na netto mówią, że netto daje to ok. 25 tys. zł.

 

Prezydent a dyrektor

 

Dużo to czy mało? Dla przedsiębiorców pewnie wcale nie tak dużo, ale dla urzędnika? Trzeba przyznać, że prezesi spółek z udziałem Skarbu Państwa zarabiają więcej. Dla przykładu szef PKP Cargo – ok. 38 tys. zł brutto miesięcznie, a szef Orlenu ponad 180 tys. zł miesięcznie brutto.

 

Dla porównania maksymalne wynagrodzenie burmistrza miasta to obecnie ok. 20 tys. zł miesięcznie brutto, czyli ok. 10,5 tys. zł „na rękę”. Na przykład prezydent Warszawy zarabia 18 tys. zł brutto, czyli ok. 9,5 tys. zł netto. 

 

Lasy Państwowe obracają rocznie ok. 10 mld zł, Warszawa dwukrotnie większą kwotą, ok. 20 mld zł. Za to w jednostkach podległych urzędowi miasta w Warszawie pracuje ok. 9 tys. urzędników, a w LP ok. 26 tys.

 

I jeszcze jedno wynagrodzenie, dla porównania. Prezydent RP Andrzej Duda zarabiał w roku 2021 ok. 20 tys. zł miesięcznie brutto, czyli „na rękę” jakieś 10,5 tys. zł. Czyli dwa i pół raza mniej niż dyrektor generalny LP".

 

To oczywiście tylko fragment pełnej wersji tekstu, który możecie przeczytać w najnowszej GAZECIE LEŚNEJ. Zachęcamy do prenumerowania największego czasopisma branżowego w kraju!

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE