Kirdzik
Informacje

Zmiany klimatyczne powodują zamieranie sosen - informują szwajcarscy naukowcy

Dodano: 18.06.2022

Kompleksowe badania pozwoliły na stwierdzenie przyczyn wymierania sosen w Szwajcarii. 

 

W Szwajcarii od lat 90 obserwuje się masowe zamieranie sosen. Uczeni do niedawna nie znali przyczyn, szczególnie, że suma rocznych opadów w zasadzie się nie zmieniała. Dopiero teraz naukowcy ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Badań nad Lasem, Śniegiem i Krajobrazem (WSL) odkryli przyczynę zamierania.

 


Na potrzeby badań utworzono powierzchnie doświadczalne w regionie Valais: Visp, Pfynwald, Saillon i Lens. Zbadano stan koron drzew, aktywność owadów, wilgotność gleby i występowanie jemioły. W tym samym czasie zespół WSL wykorzystał dane z MeteoSwiss, która od lat 80 dokumentuje ilość opadów, wilgotność, temperaturę, promieniowanie słoneczne i wiatr.

 


„Nagłą śmierć sosen można wyraźnie przypisać do poszczególnych lat ze szczególnie suchymi letnimi miesiącami od lipca do września”, mówi Stefan Hunziker, WSL Group Ecosystem Ecology. Czynnikiem intensyfikującym, ale nie jedyną przyczyną, jest również aktywność szkodników w poszczególnych latach oraz wiosenne przymrozki.

 


Wychodzi na to, że zmiany klimatyczne - rosnące temperatury, wysychanie gleby i coraz większy stres związany z suszą występującą mimo stałych opadów doprowadziły do tego co obserwujemy dzisiaj.

 


Zdaniem uczonych, lasy sosnowe będą coraz częściej padać ofiarą podobnych procesów i należy je stopniowo wymieniać na inne pod względem składu gatunkowego.

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE