oleje Klimowicz Neste
Informacje

Stanowisko Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu w sprawie zuli

Dodano: 22.02.2022

22 lutego br. zostało udostępnione stanowisko Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu w sprawie sytuacji w sektorze usług leśnych na rzecz Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. 

 

 

Komisja wystosowała to stanowisko po głośnym posiedzeniu, o którym pisaliśmy wcześniej - link poniżej: 
http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/o_zulach_w_senacie_rp,4995

 

Komisja uznała, że "stan tego sektora – jako ważnego ogniwa gospodarki narodowej - wymaga natychmiastowej interwencji w zakresie zasad funkcjonowania."

Całość stanowiska dostępna poniżej:
https://www.senat.gov.pl/gfx/senat/userfiles/_public/k10/komisje/2022/knk/057_knk_stanowisko_kndsk.pdf 

 

Komisja zauważa, że pomimo deklaracji kierownictwa, Lasy Państwowe nie prowadzą żadnych działań interwencyjnych ani naprawczych w sektorze usług leśnych.

 

W trakcie przetargów na prace leśne w roku 2022 stosowana jest w stosunku do zakładów usług leśnych praktyka odrzucania ofert w celu wymuszenia przedstawienia oferty zgodnej z oczekiwaniami, a nie realną kalkulacją.

 

Stosowana jest praktyka pomijania przedstawicieli przedsiębiorców świadczących usługi leśne podczas opracowania metodologii wyliczania pracochłonności prac leśnych.

 

Według wyliczeń przedstawicieli przedsiębiorców leśnych oraz Państwowej Inspekcji Pracy poziom stawek przyjęty przez nadleśnictwa do wyceny zamówień publicznych na usługi leśne i oceny ofert nie zapewnia wynagrodzeń na poziomie płacy minimalnej, nie mówiąc już o poziomie średniej płacy w sektorze usług leśnych.

 

Jak jeszcze możemy przeczytać, w stanowisku znalazło się zdanie:
"Według szacunków podanych przez Nową Gazetę Leśną zakłady usług leśnych wyliczyły stawki za usługi na kwotę ok. 130 mln zł wyższą od wyceny nadleśnictw..."

 

Tymczasem GAZETA LEŚNA i portal FIRMYLESNE.pl szacują, że "Lasy musiałyby dołożyć do pieniędzy, które planowały wydać na zule w 2022 roku jeszcze ok. 380 mln zł", o czym pisaliśmy tu:

http://firmylesne.pl/lista/przetargi-w-lp/pokaz/analiza_przetargowa_14_rdlp_z_17,4972

 

To samo pisaliśmy w GAZECIE LEŚNEJ nr 2/2022 (kliknij, aby powiększyć):

komentarz Rafał Jajor

 

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE