stihl
Informacje

Spacery w obronie lasu

Dodano: 17.05.2021

16 maja spod siedziby Nadleśnictwa Biłgoraj ludzie wyruszyli na protestowy spacer - sprzeciwiają się bowiem zaplanowanym wycinkom lasów wokół terenów miasta.

 

 

"Żądamy od Nadleśniczego Nadleśnictwa Biłgoraj wystąpienia do przełożonych z wnioskiem o dokonanie korekt w „Planie urządzenia lasu na lata 2020-2029” poprzez anulowanie planowanych rębni we wspomnianym rejonie, znaczne ograniczenie liczby rębni oraz całkowite zaprzestanie prowadzenia rębni zupełnych w lasach na terenie powiatu biłgorajskiego." - możemy przeczytać w petycji mieszkańców i miłośników powiatu biłgorajskiego, skierowanej do nadleśniczego.

 

Rozumiemy, że Nadleśnictwo Biłgoraj musi gdzieś drzewo pozyskać, ale trzeba to robić mądrze. Nie można robić tego tam, gdzie są ludzkie siedliska. Akcje uświadamiające mieszkańców i spacery planujemy prowadzić co niedzielę. Będziemy na stronach internetowych i w mediach społecznościowych. Stuletni las jest dobry do wycięcia i do pozyskania drewna dla leśników, ale nie dla ludzi. My rozumiemy taką potrzebę, to że zużywamy dużo drewna i należy go gdzieś pozyskiwać, natomiast nasze przesłanie dla leśników brzmi: róbmy to mądrze. Zostawmy ludziom skrawki lasów, które są koło wiosek i koło miast, a szczególnie takich jak Biłgoraj. Liczymy na to, że nadleśnictwo to zrozumie, a plan zagospodarowania lasu skoryguje o przestrzeń pobliską dla Biłgoraja – mówi Artur Bara, mieszkaniec Biłgoraja. 

 

Jak zaznaczają mieszkańcy, tylko wokół Biłgoraja powstało kilkadziesiąt zrębów o powierzchni ponad 100 ha.Teraz zagrożone są tereny położone w pobliżu źródeł rzeki Stok, terenów wypoczynku i rekreacji Biłgorajczyków.

 

Takie "spacery w obronie lasów" odbywały się już wcześniej - nad morzem aktywiści zaprotestują przeciwko wycince lasów w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, manifestują też na Helu, a w Bieszczadach doszło do rękoczynów (pisaliśmy o tym tutaj: http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/starcie_zulowcow_z_aktywistami_w_puszczy_karpackiej,4754). Spacery zaplanowano także w Puszczy Białowieskiej. Wszystkie miejsca można zobaczyć na stronie: http://wspolnylas.pl/

 

 

Źródło: gazetabilgoraj.pl

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE