husqvarna luty 2023
Informacje

Słowacja. Opinia publiczna będzie mogła kontrolować handel drewnem przez ogólnodostępną aplikację

Dodano: 21.02.2022

Przejrzystość handlu drewnem jest jednym z kluczowych zadań restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego Lesy SR, ogłoszonej pod koniec ubiegłego roku i opartej również na Deklaracji Programowej Rządu. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Republiki Słowackiej (MPRV SR) Samuel Vlčan oraz Dyrektor Generalny przedsiębiorstwa państwowego LESY SR Tibor Kőszeghy przedstawili 20 stycznia br. na konferencji prasowej projekt „Otwarte Lasy”. Jego głównym celem jest przybliżenie szerokiej publiczności prostych i uporządkowanych informacji o gospodarce drewnem poprzez aplikację OPEN WOOD.

 

 

Aplikacja internetowa OPEN WOOD jest dostępna dla każdego i zawiera szczegółowe informacje na temat transportu drewna, które LESY SR sprzedaje za pośrednictwem swoich oddziałów na terenie całej Słowacji. Jest podzielony na sześć podstawowych sekcji.

 

- Cieszę się, że w ramach procesu reorganizacji udało nam się również uruchomić aplikację, która sprawi, że handel drewnem będzie czytelny dla ogółu społeczeństwa od jego pozyskania do dostarczenia do klienta. Należy podkreślić, że został opracowany przez naszych własnych pracowników i jest unikalnym dziełem tego typu na Słowacji, powiedział Tibor Kőszeghy, Dyrektor Generalny przedsiębiorstwa państwowego LESY SR.

 

Jak stwierdził Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Republiki Słowackiej Samuel Vlčan, jest to unikalny system, który jeszcze nie był użyty tak kompleksowo w żadnym kraju. - Biorąc pod uwagę przeszłość, kiedy istniał spekulacyjny handel drewnem, najważniejszym zadaniem jest wprowadzenie takiego systemu, który zapewni najskuteczniejszą kontrolę w przedsiębiorstwie państwowym Lesy SR. Aplikacja Open Wood umożliwia publiczną kontrolę nad wycinką, handlem i transportem drewna z naszych lasów, powiedział minister Vlčan.

 

Dane aktualizowane są w aplikacji co pół godziny, pobierane z kilku systemów wewnętrznych i zewnętrznych. Dotyczą one klientów kluczowych i średnich, co stanowi ponad 90% wszystkich nabywców drewna w Słowacji, w ciągu ostatnich 5 lat. Informacje można filtrować na podstawie wybranych wskaźników (miesiąc, rok, klient, lokalizacja, tablica rejestracyjna samochodu wywozowego).

 

- Aplikacja jest nie tylko dedykowana dla opinii publicznej, ale jest odpowiednim pomocnikiem dla firm analitycznych i będzie teraz skutecznie służyć również naszym uczelniom. Zapraszamy wszystkich, którym zależy na jej ulepszeniu, aby skontaktowali się z nami w sprawie swoich sugestii, za co im już teraz dziękujemy” – dodał Vlčan.

 

Aplikacja OPEN WOOD jest dostępna pod adresem: https://otvorene.lesy.sk/drevo

 

Oprócz powyższej aplikacji, Słowacy mają również kolejną możliwość przeglądania danych dotyczących planowania i rejestracji prac związanych z gospodarką leśną. Służy im do tego aplikacja ISLHP.

 

- System ten jest na bieżąco aktualizowany i uzupełniany, jest także wykorzystywany jako narzędzie administracji państwowej w zakresie leśnictwa. Według dostępnych nam informacji Słowacja jest jedynym krajem na świecie, który gromadzi, rejestruje i publikuje informacje o wszystkich lasach na swoim terytorium” – powiedział Peter Balogh, dyrektor generalny Krajowego Centrum Leśnictwa.

 

System dostępny jest w formie aplikacji online pod adresem: https://gis.nlcsk.org/islhp/#lesnictvo w sekcji „mapa”.

 

 

 

Źródło: lesmedium.sk

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE