Kirdzik
Informacje

Słowacja. Leśnicy wykorzystają nowy kombajn do nasion

Dodano: 16.08.2021

Słowaccy leśnicy do odnowienia ubogich gatunkowo i zdegradowanych łąk wykorzystają specjalny kombajn szczotkowy do nasion. Jest to unikalna na obszarze środkowoeuropejskim technologia, w której dojrzałe nasiona gatunków roślin łąkowych mogą być zbierane bez uszkadzania drzewostanu.

 

 

Zebrany w ten sposób materiał siewny wykorzystywany jest do obsiewu terenów zdegradowanych lub w miejscach, gdzie usunięto zarośla i tym samym prowadzi się tam ekologiczną rekultywację łąk.

 

Ta innowacyjna technologia została nabyta przez przedsiębiorstwo państwowe LESY SR w ramach projektu „Razem dla zachowania i przywrócenia różnorodności biologicznej ekosystemów górskich Karpat”, realizowanego w ramach programu INTERREG VA Polska – Słowacja finansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Partnerami projektu są LESY SR, š. p., Krajowy Ośrodek Rolno-Spożywczy i Uniwersytet Rolniczy im. Hugo Kołłątaja w Krakowie.

 

- Pierwszy pokaz tej wyjątkowej maszyny odbył się na liptowskich łąkach, w Zarządzie Leśnym Čierny Váh, w miejscowości Turková. Zbieracz nasion będzie również wykorzystywany w Zakładzie Oddziału w Preszowie, na terenie którego projekt jest również realizowany. Materiał siewny będzie zbierany z łąk bogatych gatunkowo, wykorzystywany do odtwarzania łąk i siedlisk gorszej jakości i zdegradowanych, mówi Peter Kováčik, kierownik programu.

 

Różnorodność gatunkową można osiągnąć poprzez regularne koszenie lub wypas. Długotrwałe mulczowanie powoduje, że skład drzewostanów staje się niezróżnicowany.

 

Kombajny zbierają dojrzałe nasiona z roślin, nie niszcząc ich podczas zbioru, dzięki czemu rośliny mogą się dalej rozwijać. W ten sposób można uzyskać od 500 do 1000 kg nasion rocznie do realizacji ekologicznej rekultywacji zdegradowanych obszarów.

 

 

Źródło: Lesy SR

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE