STIHL
Informacje

Setne urodziny najpopularniejszej kartki

Dodano: 20.09.2022

Standard dla kartek papieru w formacie DIN A4 opublikowano w 1922 roku.

 

Popularna kartka A4 to niemiecki wynalazek, który powstał w 1922 roku, opublikowany przez Niemiecki Instytut Standardyzacji. Wymiary najczęściej używanej kartki to oczywiście 21,0 x 29,7. Rok po powstaniu niemieckie Koleje Państwowe przyjęły A4 jako standard w administracji, i tak zaczęła się droga do globalnej popularyzacji.

 

 

Współcześnie formatu A4 używamy wszędzie - trudno wyobrazić sobie codzienne życie bez czegoś tak oczywistego jak kartka do drukarki, która będzie po prostu pasowała do każdego urządzenia. Jak czytamy w artykule autorstwa Leśniczego Jarka na stronie Lasów Państwowych, statystyczny Polak zużywa rocznie około 100 kilogramów papieru, a polskie firmy miesięcznie ponad 11 milionów ryz papieru A4, czyli około 5,5 miliarda kartek. 

 

 

Co ciekawe, autor formatu A4 Walter Porstmann (asystent noblisty Wilhelma Oswalda) opracował wymiary kartek chcąc pomóc w stworzeniu jednolitego systemu magazynowania informacji w bibliotekach. Wyszedł od płachty papieru o powierzchni jednego metra kwadratowego (czyli A0), a potem po prostu dzielił go na pół tworząc kolejne rozmiary. 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE