pko baner
Informacje

Równowaga między funkcjami lasu

Dodano: 06.10.2021

W jesiennym numerze magazynu "Echa Leśne" pojawił się artykuł w którym autorzy pytają, czy równowaga między funkcjami gospodarczymi, ochronnymi, a społcznymi może zostać zachowana.

 

 

Lasy Narodowe

Pomysłodawcami tej inicjatywy jest Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze. Zachęcają oni ludzi do tworzenia mapy drzewostanów, które miałyby zostać wyłączone z prowadzenia gospodarki leśnej. Lasy Narodowe miałyby stanowić ok 20% polskich lasów. Działacze FDP zarzucają leśnikom z LP, że faworyzują oni zbyt mocno funkcję gospodarczą kosztem funkcji ochronnej i społecznej.

 

Dominacja funkcji ochronnej

- Dominacja funkcji ochronnej oznacza ograniczenie funkcji gospodarczej - podkreśla w przytoczonym artykule prof. Andrzej Grzywacz, emerytowany profesor SGGW w Warszawie i wieloletni przewodniczący Polskiego Towarzystwa Leśnego.

 

Podkreśla on także, że przy obecnym poziomie pozyskania ograniczenie funkcji gospodarczej będzie dla nas dużym problemem - będzie trzeba zwiększyć import drewna. Tylko skąd?

- Z jednej strony być może będzie ono tańsze, a z drugiej, będzie to rodzaj ekohipokryzji podobny do tego, który przezentuje Japonia, oszczędnie pozyskując swoje drewno, ale ogromne jego ilości sprowadzając z Brazylii czy Nowej Zelandii, mówi profesor. Zatem z globalnego punktu widzenia nie jest to zbyt prosta sprawa.

 

Kolejnym problemem jakim wskazał profesor Grzywacz jest to, że: - Ochrona ścisła, według polskiego prawa, oznacza wykluczenie funkcji społecznej, zakaz wejścia, wjazdu na rowerze, zbierania grzybów, czy jagód.

 

Dlatego utrzymanie równowagi pomiędzy tymi trzema funkcjami lasów jest tak trudne i skomplikowane.

 

Według profesora, obecnie nie można zrezygnować z wielofunkcyjnej gospodarki leśnej, dla której na razie nie ma dobrej alternatywy.

 

 

Źródło: Echa Leśne (Jesień 2021)

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE