WBleasing
Informacje

Okręt na biomasę

Dodano: 26.06.2024

Okręt towarowy napędzany biomasą ma powstać do 2029 roku.

 

Brytyjska firma Drax Group we współpracy z wiodącymi japońskimi zajmującymi się energią odnawialną opracowują statek towarowy wykorzystujący biomasę jako paliwo. Zgodnie z założeniami pojazd ma wykorzystywać gaz powstający z biomasy do napędzania, co pozwoli na redukcję emisji dwutlenku węgla podczas transportu peletu do Japonii o około 22 proc..

 

Biomasa odgrywa coraz ważniejszą rolę w Japonii, jako sposób na odejście od paliw kopalnych na rzecz czystszej produkcji energii. Rośnie zapotrzebowanie na pellet - ale ten trzeba transportować, głównie z Ameryki Północnej. Obecnie transport ten odbywa się przy pomocy stosunkowo niewielkich jednostek, dla których przejście na niskoemisyjne paliwo takie jak biogaz jest kłopotliwe ze względu na ograniczoną pojemność zbiorników paliwa.

 

Docelowo statki mają być zasilane przez znajdującą się na pokładzie elektrownię na biomasę. Zaangażowane firmy badają, w jaki sposób można zastosować inne technologie odnawialne w celu zmniejszenia zarówno emisji, jak i kosztów paliwa do transportu biomasy.

 

Instalacja paliwowa wytwarzałaby z biomasy gazy takie jak tlenek węgla, wodór i metan. Byłyby one wykorzystywane do zasilania generatora, który będzie napędzał silniki statku. Jeśli testy wykażą, że faktycznie uda się w ten sposób zredukować emisję dwutlenku węgla o 22 proc., budowę pierwszego egzemplarza planuje się na 2029 rok.

 

Źródło i fot.: Drax Group

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE