WBleasing
Informacje

Nowe cięcia w nadleśnictwach Puszczy Białowieskiej? [aktualizacja]

Dodano: 09.03.2021

Adam Wajrak informuje na łamach Gazety Wyborczej, że LP chcą rozpocząć wycinkę drzewostanów w trzech nadleśnictwach Puszczy Białowieskiej - Białowieży, Browska i Hajnówki.

 

 

Według Wajraka, w najbliższym czasie mają zostać podpisane aneksy do planów urządzania lasu.

 

Cięcia mają ominąć stuletnie drzewostany objęte ochroną przez UNESCO. Mają dotyczyć drzew o kilka lat młodszych.

 

GW podkreśla, że "Lasy Państwowe nie maja zamiaru zważać ani na okres lęgowy ptaków, ani tegoroczne obchody stulecia Białowieskiego Parku Narodowego", a drogi zrywkowe już są wyznaczane.

 

Czy będziemy zatem świadkami zdarzeń i kolejnych protestów jak to miało miejsce np. w 2017 roku?

 

 

[aktualizacja 9.03.2021 r.]

Leśnicy będą mogli wyciąć kilkanaście tysięcy metrów sześciennych drewna w Puszczy Białowieskiej i na jej obrzeżach. Zakłada to aneks do planów urządzania lasu dla dwóch nadleśnictw - Białowieża i Browsk, który w siedzibie Białowieskiego Parku Narodowego podpisał wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.

 

Edward Siarka w Białowieży zapewniał, że aneksy dotyczące nadleśnictw Browsk i Białowieża były konsultowane z Komisją Europejską i UNESCO. W jego ocenie podpisanie dokumentów to jedyna prawna możliwość uchylenia aneksu z 2016 roku, który zakwestionował Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. 

 

Minister dodał, że nowe aneksy umożliwiają, jak to określił, "ochronę czynną siedlisk w Puszczy Białowieskiej. Polityk zaznaczył też, że Puszcza to wspólne dobro. - Puszcza jest dla wszystkich. Przede wszystkim dla mieszkańców, którzy tutaj od lat żyją, dla naukowców, którzy wielokrotnie wskazywali kierunki, w jakich należy pracować na tym terenie. Wszystkie te zadania realizują leśnicy. I wreszcie, Puszcza jest również i dla ekologów, którzy być może mają często inną wrażliwość, którą uważam że można wykorzystać dla dobra całości sprawy, mówił.

 

Edward Siarka nie zdecydował się na podpisanie aneksu do planu urządzenia lasu dla nadleśnictwa Hajnówka, do którego były spore zastrzeżenia, m.in. ze względu na to, że zakładał on wycięcie ponad 100-letnich drzew. 

 

Ekolodzy już zapowiedzieli, że będą podejmować kroki zmierzające do powstrzymania wycinki także w nadleśnictwach Białowieża i Browsk.

 

[aktualizacja 12.03.2021 r.]

Jak twierdzą na swojej stronie Lasy Państwowe, Polska w pełni wykonuje wyrok TSUE z 2018 roku. Podpisanie nowego aneksu do planu urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Białowieża to jedyna możliwa prawnie forma zastąpienia obowiązującego aneksu. Umożliwi to aktywną ochronę cennych siedlisk i gatunków, zgodnie z  wytycznymi Komisji Europejskiej oraz UNESCO.

 

Nowy aneks dla Nadleśnictwa Białowieża, do którego KE nie wniosła zastrzeżeń, jest wykonaniem wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z kwietnia 2018 r. i polskich zobowiązań wobec Komisji Europejskiej, a także wytycznych UNESCO. Dokument zakłada zredukowanie ilości drewna zaplanowanego do pozyskania o blisko 60 proc. w stosunku do poprzedniego dokumentu z 2016 r.


Oznacza to, że do końca roku 2021 Nadleśnictwo Białowieża będzie mogło pozyskać maksymalnie do 4,3 tys. m3 drewna. Co ważne, prace rozpoczną się dopiero po okresie lęgowym, czyli najwcześniej we wrześniu.

 

Dodatkowo zaktualizowano PUL dla Nadleśnictwa Browsk. W tym nadleśnictwie większość prac (79 proc.) zostanie przeprowadzona poza obszarem kompleksu Puszczy Białowieskiej. Działania te pozostają w pełnej zgodzie z planem zadań ochronnych Natura 2000 w Puszczy oraz strefowaniem UNESCO.

 

 

 

Źródło: Gazeta Wyborcza, radio.białystok.pl, lasy.gov.pl

 

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE