FPK JG
Informacje

Niemieckie klony nadal chorują

Dodano: 03.06.2022

Zgodnie z doniesieniami Bawarskiego Państwowego Instytutu Leśnictwa i Leśnictwa epidemia choroby wciąż się rozprzestrzenia.

 

Jak podaje biuletyn Focus on Forest Protection 6/2022, patogen dotarł już na południe Wolnego Kraju Bawarii. Po raz pierwszy stwierdzono go na terenie Bawarii w 2018 roku.

 

 

Objawy obejmują więdnięcie liści i chlorozę, a następnie wysychanie drzewa i tworzenie się "żył wodnych" na pniu. Grzyb Cryptostroma corticale tworzy zarodnie pod korą kiedy tylko uda mu się rozprzestrzenić do kambium. Poza klonem jaworem chorują także klony norweskie i polne.

 

 

Chorujące drzewa mogą potencjalnie stanowić zagrożenie dla pilarzy, ponieważ łatwiej pękają podczas ścinki. Jednocześnie należy je szybko usuwać z pobliża szlaków komunikacyjnych, ponieważ stanowią ryzyko dla ludzi. Zarażonych drzew nie usuwa się przy tym z głębi drzewostanów, ponieważ nie zapobiega to w żaden sposób rozprzestrzenianiu choroby.

 

 

Na obecną chwilę departament ochrony lasów nie zna w pełni zakresu epidemii, i prosi obywateli kraju o zgłaszanie zauważonych przypadków pod adresem mailowym waldschutz@lwf.bayern.de.

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE