proml ponsse
Informacje

Myszy niszczą niemieckie nasadzenia

Dodano: 12.10.2023

Media w Niemczech informują, że myszy mogą być drugim co do szkodliwości zwierzęciem wpływającym na uprawy leśne.

 

Jak mówił Volker Gebhardt, członek rady leśnej Turyngii, "Z powodów ekologicznych populacje myszy rozmnażają się masowo co trzy do czterech lat, a następnie znów się redukują". Stanowi to problem dla młodych lasów, których jest obecnie bardzo dużo. Gryzonie zjadają delikatną korę drzew oraz ich korzenie. Z tego powodu rośliny obumierają, a jeśli myszy jest bardzo dużo, całe uprawy są zagrożone. 

 

Powierzchnie pozbawione drzewostanów powinny być jak najszybciej odnawiane ze względu na postępujące zmiany klimatu. Szkody powodowane przez myszy mogą negatywnie wpływać na ten proces. Gryzonie rozmnażają się szczególnie intensywnie na uprawach porośniętych trawą i najczęściej uszkadzają brzozy, dęby, jesiony oraz klony. 

 

Eksperci prowadzą aktualnie wzmożony monitoring populacji myszy. Właścicieli lasów nawołuje się do szczególnej ostrożności, głównie w miesiącach zimowych. Myszy zaczynają podgryzać drzewa szczególnie wtedy, kiedy w lesie zaczyna brakować grzybów i jagód. 

 

Jako sposoby zapobiegania zjawisku wskazuje się między innymi wspieranie populacji ptaków drapieżnych oraz innych drapieżników.

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE