WBleasing
Informacje

MyGardenOfTrees - badanie stabilności klimatycznej lasów

Dodano: 23.07.2022

Uczeni sprawdzają, jak wybrane gatunki drzew radzą sobie w obliczu zmian klimatycznych.

 

Naukowcy z Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Badawczego ds. Lasu, Śniegu i Krajobrazu, Nicole Ponta i Katalin Csilléry badają, jak różne sadzonki buka i jodły poradzą sobie w różnych zakątkach Europy. Badania dotyczą ośmiu krajów europejskich.

 

 

Na cele doświadczenia wykorzystywano nasiona rosnące na pozyskanych pędach, które umieszczano w lesie i zabezpieczano przed działalnością roślinożerów. Chodziło o to, by nasiona mogły swobodnie opaść i uzyskać szansę na rozwinięcie się w nowym środowisku, a także o odcięcie nasion okolicznych drzew od badanej próby. Testowano wzrost nasion zebranych we Francji, Iranie i Słowenii. Powierzchnie próbne założono we Francji, Niemczech, Węgrzech, Polsce, Rumunii, Grecji, Chorwacji i Hiszpanii, a teraz przyszedł czas oczekiwania na wyniki i zbierania danych. Poszukiwani są ochotnicy - studenci chętni do pomocy w badaniach, które zaplanowano na kolejne pięć lat. Jak mówiła Nicole Ponta, poszukiwanych jest 500 osób, a wszelkie kontakty z właścicielami i zarządcami lasów są bardzo potrzebne.

 

 

Jak mówiły naukowczynie, budująca jest chęć pomocy ze strony leśników wszystkich narodowości. Wyraźnie widać, że przyszłość lasów leży profesjonalistom na sercu i wykazują inicjatywę by pomóc w badaniach. Efektem pracy naukowej ma być narzędzie pomagające dobierać nasiona najlepszej proweniencji do konkretnego obszaru, co ma w efekcie dawać lasy bardziej odporne na zmieniający się klimat.

 

 

 

Źródło: Szwajcarski Federalny Instytut Badawczy ds. Lasu, Śniegu i Krajobrazu

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE