serafin
Informacje

MEDIALNY LEŚNIK w Tucholi

Dodano: 05.10.2021

30 września w Technikum Leśnym w Tucholi odbyła się konferencja kończąca projekt MEDIALNY LEŚNIK. To roczny cykl wykładów i warsztatów dziennikarskich, w ramach których uczniowie powołali redakcję i sami stworzyli prawdziwą, pełnoprawną, wydrukowaną w dużym nakładzie gazetę.

 

 

– Nie myślałam że to będzie dla nas takie fajne – mówiła Angelika Durajewska, uczestniczka projektu MEDIALNY LEŚNIK.

 

– Jestem z Was bardzo dumny. Świetna robota – chwalił młodzież Rafał Jajor, pomysłodawca projektu i prowadzący zajęcia w jego ramach.

 

– To, czego nauczyliście się podczas projektu MEDIALNY LEŚNIK przyda się Wam w życiu cokolwiek będziecie w nim robili. Zawsze i wszędzie potrzebna jest umiejętność ciekawego mówienia, pisania, tworzenia treści do internetu czy prasy – mówił dr inż. Piotr Marciniak, dyrektor Technikum Leśnego w Tucholi, gdzie projekt był realizowany.

 

– Jestem pełen uznania dla Państwa inicjatywy – napisał w okolicznościowym liście Edward Siarka, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa. Ministerstwo Klimatu i Środowiska objęło honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem. – Gazeta MŁODNIK zawiera spojrzenie na leśnictwo oczami młodego pokolenia – dodał minister.

 

– Wyrażam uznanie dla Państwa zaangażowania w motywowanie młodego pokolenia do innowacyjnego myślenia – przekazał w liście skierowanym na ręce dyrektora Marciniaka i redaktora Jajora Bartosz Michał Bazela, dyrektor RDLP w Toruniu.

RDLP w Toruniu i DGLP w Warszawie pełniły honorowy patronat nad projektem oraz wsparły go finansowo.

 

– Nie potrafimy w sposób fajny opowiadać społeczeństwu o tym, co robimy – oceniał Kamil Walenciuk, nadleśniczy Nadleśnictwa Runowo, który na konferencji reprezentował RDLP w Toruniu. Dlatego tak ważne jest, przekonywał, by zdobywać umiejętności pozwalające na skuteczną komunikację ze społeczeństwem.

 

– Dziękuję, że mogłam się zaangażować i że mogę być dumna z naszej pracy – mówiła Angelika Durajewska, uczestniczka projektu, sekretarz redakcji MŁODNIKA, która włożyła wiele pracy w wydanie gazety.

 

– Nie miałam pojęcia, jak to będzie, ale okazało się, że to fajna sprawa – mówiła Roksana Woźniak, autorka tekstu w MŁODNIKU. – Zrobiliśmy gazetę, rewelacyjna sprawa.

 

– To było bardzo ciekawe, nie znaliśmy się na tym, mogliśmy się wykazać – mówiła Klaudia Wieczorek, członkini redakcji MŁODNIKA.

 

– Żaden temat nie był nam narzucony, sami je wymyśliliśmy. Było też dużo czasu, by napisać artykuły – mówiła Anna Deinowska, autora tekstu w MŁODNIKU.

 

W projekcie wzięło udział blisko 30 osób. MŁODNIK, czyli gazeta wydrukowana w ramach projektu, ma 40 stron i zawiera 17 artykułów na różne tematy napisanych przez uczniów.

Projekt został zrealizowany pomimo tego, że przypadł na okres pandemii. Część zajęć odbywała się zdalnie na platformie Teams, uczestnicy porozumiewali się z prowadzącym na bieżąco przez grupę na Messengerze. Każdy uczestnik projektu podczas konferencji otrzymał specjalny certyfikat oraz, co najważniejsze, pełnoprawną legitymację dziennikarską.

W gazecie MŁODNIK opublikowane zostały artykuły uczestników projektu, uczniów technikum. Teksty te zostały wymyślane, napisane, zredagowane i zilustrowane przez młodzież samodzielnie. Uczestnicy projektu uczestniczyli w całym procesie tworzenia gazety, od pomysłu na teksty do ich wydrukowania.

 

Pomysłodawcą projektu i prowadzącym zajęcia z młodzieżą jest Rafał Jajor, prezes wydawnictwa Lasmedia, redaktor naczelny m.in. GAZETY LEŚNEJ. Wydawnictwo Lasmedia było realizatorem projektu. Projekt prowadzony był przez Technikum Leśne w Tucholi. Ze strony szkoły pilotowali go dyrektor Piotr Marciniak oraz wicedyrektor Anna Stybaniewicz-Pik.

 

Uroczystą konferencję prowadziły uczennice Roksana Woźniak i Klaudia Wieczorek. Uświetniła ją obecność sygnalistów myśliwskich, sokolników z ptakami i pianisty.

 

Tucholska szkoła prowadziła taki projekt jako pierwsza w Polsce.

 

 

 

Zdjęcia: Angelika Durajewska

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE