Kirdzik
Informacje

Inwazja na Anglię Wschodnią

Dodano: 22.05.2024

Kornik drukarz po raz pierwszy pojawił się w Anglii Wschodniej.

 

Po raz pierwszy w Anglii Wschodniej potwierdzono obecność kornika drukarza Ips typographus. Leśnicy informują, że wprowadzono już „szybkie środki zwalczania”.

 

Po wcześniejszym potwierdzeniu występowania szkodnika w hrabstwach Kent i East Sussex (a także jednorazowym przypadku w Szkocji) najnowsze odkrycie sugeruje, że szkodnik stanowiący szczególne zagrożenie dla świerków przemieszcza się dalej na północ.

 

Chociaż nie podano na razie żadnych szczegółów, rzeczniczka Komisji Leśnictwa Andrea Deol powiedziała: -Możemy potwierdzić, że Ips typographus został niedawno zgłoszony Komisji Leśnictwa we Wschodniej Anglii. Prowadzimy badania i akcję obejmującą szybkie środki zwalczania, a także zaostrzony nadzór nad środowiskiem, aby określić skalę problemu i stworzyć plan dalszego działania. Wszyscy właściciele gruntów, zarządcy i przetwórcy drewna powinni zachować czujność.

 

W Anglii występowanie kornika stwierdza się od 2018 roku. Inwazja zaczęła się od hrabstwa Kent, a następnie przemieściła się do wschodniego i zachodniego Sussex oraz Surrey. Do sierpnia 2023 roku zgłoszono ponad 40 ognisk. Wszystkie dotyczyły świerka norweskiego, który jest szczególnie liczny we wschodniej Anglii.

 

Pojawienie się kornika drukarza w Wielkiej Brytanii przypisuje się najczęściej natyralnym procesom migracji z kontynentu, ale niektórzy przedstawiciele nauk leśnych kwestionują tę teorię ze względu na odległość, jaką szkodnik musiałby pokonać.

 

Źródło: forestryjournal.co.uk

Fot.: wiki commons

Opracowanie: redakcja

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE