Utech
Informacje

Interpelacje poselskie ws. zuli [aktualizacja]

Dodano: 14.02.2022

Poseł Joanna Jaśkowiak (KO) wystosowała interpelację poselską do ministra klimatu i środowiska "w sprawie bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej, w jakiej znalazły się przedsiębiorstwa świadczące usługi związane z pozyskiwaniem drewna i zagospodarowaniem lasu na rzecz jednostek PGL Lasy Państwowe".

 

 

Interpelacja zawiera 6 ważnych dla przedsiębiorców leśnych pytań, które powstały najprawdopodobniej po petycji organizacji zrzeszających przedsiębiorców leśnych. Pisaliśmy o tym tutaj:
http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/petycja_branzy_lesnej,5007

 

Pytania zawarte w interpelacji:

1. Dlaczego, pomimo dużego zysku jaki osiągnęły Lasy Państwowe w roku 2021 oraz coraz wyższych cen drewna, wymusza się na przedsiębiorcach oferowanie bardzo niskich stawek za usługi leśne, na poziomie niższym lub równym z lat ubiegłych?

 

2. Jaka jest dokładnie metodyka wyceny prac leśnych będących przedmiotem kilkumiliardowych zamówień publicznych?

 

3. Dlaczego kwoty przeznaczone na realizację zadań przez nadleśnictwa w przetargach pierwszej tury, ogłoszonych w październiku czy listopadzie 2021 roku, są takie same jak w powtarzanych przetargach np. w styczniu? Wszedł Polski Ład, mamy bardzo wysoką inflację, gigantyczne podwyżki cen gazu i prądu, rosną inne koszty. Dlaczego to wszystko nie jest uwzględnione?

 

4. Czy prawdą jest, że wycena prac została dokonana w połowie 2021 roku, gdy Lasy Państwowe zatwierdziły swój plan finansowy na rok 2022, a potem wycena ta się już nie zmieniła, pomimo ogromnych zmian w gospodarce w ostatnich miesiącach? Jeśli tak, to jest to dowód na nierzetelną wycenę prac, przynajmniej w przetargach ogłaszanych już w tym roku, które nie znalazły wykonawców w poprzednich postępowaniach przetargowych ogłoszonych w październiku czy listopadzie ubiegłego roku.

 

5. Czy prawdą jest, że Lasy Państwowe nie przedstawiły środowisku firm leśnych, wykonujących usługi leśne, informacji na temat tego, jak te prace będą wyceniane po wprowadzeniu nowych katalogów pracochłonności dla tych prac? Dlaczego Lasy Państwowe odmawiały spotkań z branżą w tej sprawie?

 

6. W jaki sposób resort chce zapewnić ciągłość prac leśnych i dostaw drewna do przemysłu, skoro już w pierwszych postępowaniach na niektóre prace nikt się nie zgłosił? Obecnie na wykonanie wielu prac także nie ma wykonawców, ponieważ domagają się wyższych stawek, niż te, które proponują nadleśnictwa.

 

W swojej interpelacji Pani Poseł zaznacza, że wskutek działania LP wielu przedsiębiorców leśnych znalazło się w trudnej sytuacji ekonomicznej: "- Oferowane przez nadleśnictwa niskie stawki, nieadekwatne do zmieniających się warunków rynkowych, doprowadziły do sytuacji, w której dalsze prowadzenie działalności w tym sektorze stało się nierentowne. Nie można wprowadzać nowego systemu wyceny prac bez konsultacji z ludźmi, którzy te prace wykonują."

 

Opisuje także możliwe problemy, mogące powstać na rynku drzewnym, spowodowane brakiem dostaw surowca drzewnego, wspomina o wypadkowości wśród zuli i słabym poziomie szkoleń i wynagrodzeń. "- Niezrozumiałą jest dla mnie sytuacja, w której ceny drewna osiągają rekordowe poziomy, a Lasy Państwowe odrzucają rzetelnie wycenione przez firmy stawki za usługi leśne. "

 

 

Link do całości interpelacji: https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=CBFC5C

 

 

[AKTUALIZACJA 14.02.2022 r.] 

9 lutego br. do ministra klimatu i środowiska skierowana została druga interpelacja - tym razem przez poseł Katarzynę Osos (KO) treść interpelacji w linku poniżej:

https://sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=CBJB76

 

W interpelacji pani Poseł oczekuje odpowiedzi na następujące pytania:

 

1. Dlaczego, pomimo miliardowego zysku, jaki osiągnęły Lasy Państwowe w roku 2021 oraz coraz wyższych cen drewna, wymusza się na przedsiębiorcach oferowanie stawek za usługi leśne na poziomie niższym niż stawki z lat ubiegłych?

 

2. Czy istnieje możliwość powołania w trybie pilnym ministerialnej międzyresortowej komisji ds. opracowania i realizacji programu naprawczego sektora leśno-drzewnego w Polsce, z udziałem przedstawicieli Lasów Państwowych, sektora usług leśnych i przemysłu drzewnego? Jeśli tak, kiedy i na jakich warunkach?

 

3. Czy istnieje możliwość kontroli przez organy państwowe w ramach nadzoru nad mieniem Skarbu Państwa dotychczasowej działalności jednostek Lasów Państwowych w zakresie metodyki oraz prawidłowej wyceny prac leśnych, będących przedmiotem kilkumiliardowych zamówień publicznych, pod kątem rzetelności sporządzonych wycen, zapewnienia uczciwych warunków konkurencji i prowadzenia działalności zgodnie z obowiązującym prawem? Jeśli tak, kiedy i w jaki sposób?

 

4. Jak Pani Minister ustosunkuje się do zasygnalizowanej sytuacji zaistniałej podczas przetargów na prace leśne w nadleśnictwach na rok 2022, wymuszającej na przedsiębiorstwach leśnych stosowanie stawek poniżej poziomu rentowności?

 

5. Jak wygląda polityka finansowa Lasów Państwowych w zakresie kalkulowania kosztów usług leśnych?

 

6. Na jakie dokładnie cele został przeznaczony zysk Lasów Państwowych z roku 2021?

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE