Kirdzik
Informacje

Finlandia. Leśna statystyka

Dodano: 13.01.2022

Powierzchnia lasów Finlandii zajmuje jej 86% terenu (26,2 mln ha).

 

 

Roczny przyrost drewna to 103 mln m3, a średnia zasobność wszystkich powierzchni leśnych to 122 m3/ha. Dane te opierają się na Krajowej Inwentaryzacji Lasów (NFI), która została sporządzona w latach 2016-2020.

 

W Finlandii lasy dzieli się dalej na produkcyjne (76%), obszary leśne o niskiej produktywności (10%) oraz obszary całkowicie lub prawie bezdrzewne, nieproduktywne (13%). Drogi leśne i inne obszary gospodarki leśnej stanowią ok. 1%.

 

- Z powierzchnią leśną wynoszącą 85%, region Etelä-Savo w południowo-wschodniej Finlandii jest jednym z najgęściej zalesionych. Również w północnej Karelii, środkowej Finlandii i Kainuu powierzchnia lasów wynosi ponad 80%. Najmniej zalesione są wyspy alandzkie (41%), mówi Kari T. Korhonen, starszy naukowiec w Instytucie Zasobów Naturalnych Finlandii (Luke).

 

Spośród obszarów leśnych 52% jest własnością prywatną, 35% własnością państwa, a 7% własnością przedsiębiorstw. Pozostałe 6% to lasy komunalne. Jedna czwarta zasobów drewna znajduje się na torfowiskach, a reszta na glebach mineralnych.

 

Ilość posuszu w Finlandii to ok. 6,1 m3/ha.

 

 

Źródło: forstpraxis.de

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE