Drewno jednak nieekologiczne?
Dodano: 16.09.2023
Raport World Resources Institute mówi, że wykorzystanie drewna jako materiału budowlanego nie jest neutralne dla klimatu.
Od dłuższego czasu mówi się o tym, jak korzystne w kontekście zmian klimatu jest wykorzystanie drewna w budownictwie. Okazuje się jednak, że emisje dwutlenku węgla w procesie produkcji elementów konstrukcyjnych mogły zostać niedoszacowane.
„Byłoby bardzo wygodnie, gdyby drewno było lepszym rozwiązaniem. Jednak wiele badań opiera się na fałszywym założeniu, że pozyskiwanie drewna jest neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla [...] Tylko niewielki procent drewna jest przekształcany na produkt, a ułamek tego produktu może zastąpić beton i stal w budynku” - mówił Tim Searchinger z Uniwersytetu w Princeton.
Zgodnie z przeprowadzonymi symulacjami, dalsze wycinki lasów w latach 2010 - 2050 może wręcz spowodować wzrost emisji o około 10%. To ze względu na powstawanie młodszych lasów w miejscu dojrzałych drzewostanów, a więc redukcję absorpcji dwutlenku węgla w przeliczeniu na powierzchnię.
Nie oznacza to jednak, że wykorzystanie drewna w ogóle jest niekorzystne. "Poprawa wydajności obecnych zbiorów i wykorzystanie większej ilości drewna do celów o dłuższej żywotności niż papieru pomogłoby zredukować emisje” - twierdzi Ali Amiri z Uniwersytetu Aalto w Finlandii.
Zupełnie inaczej kwestie te przedstawiają się, jeśli weźmiemy pod uwagę niedawno opublikowane badania niemieckich uczonych na temat gospodarowania lasem.
Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.