Utech
Informacje

Drewna mniej, ale za to drożej

Dodano: 23.09.2024

Wiele firm będzie musiało zmienić profil działalności lub czeka je upadek - wnioski ze spotkania z LP w sprawie zasad sprzedaży drewna.

 

Podczas spotkania prowadzonego przez zastępcę dyrektora generalnego Lasów Państwowych ds. Zrównoważonej Gospodarki Leśnej Jerzego Fijasa w Warszawie 17 września prezentowano propozycję nowych zasad sprzedaży drewna na lata 2025 i 2026. Oto najważniejsze informacje:

 

Harmonogram sprzedaży ofertowej surowca realizowany będzie w trybie półrocznym, a nie w czteromiesięcznym.



Na Portalu Leśno-Drzewnym i w ramach aukcji systemowych sprzedawane będzie 75 proc. oferty surowca. Pozostałe 25 proc. przeznaczone zostanie do sprzedaży w ramach aukcji e-drewno. W 2024 roku stosunek wynosił 70 i 30 proc..



Nie będzie już można składać ofert w PLD na 100 proc. historii. Tak jak zapowiadano, przywrócone będzie ograniczenie do 75 proc..



Historia zakupu wyliczana będzie z okresu 2 lat z podziałem na grupy drewna (Wielkowymiarowe Iglaste, Wielkowymiarowe Liściaste, Wielkowymiarowe Dąb, Średniowymiarowe Iglaste, Średniowymiarowe Liściaste, Małowymiarowe). Do historii nie będzie wliczany zakup surowca według cennika detalicznego oraz zakup drewna kierowany na eksport po za Unię Europejską. Dodatkowo do historii nie będzie wliczany zakup surowca kupowanego w ramach procedury "aukcje i submisje".



Odchylenia w poziomie realizacji umów nie będą mogły być mniejsze niż -10 proc. i większe niż +5 proc. zakontraktowanej ilości drewna, przy czym Lasy Państwowe zapewniają, że celem będzie zrealizowanie 100 proc. dostaw..



Wydłużenie czasu realizacji umów będzie możliwe o dwa miesiące, zamiast dotychczasowego jednego miesiąca.

 

Dla przedsiębiorców działających w branży drzewnej martwiące są informacje na temat mniejszych ilości surowca i wyższych cen. Jak mówił zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych ds. ekonomicznych Marcin Polak, w 2025 roku oferta będzie mniejsza o około 2 miliony metrów sześciennych drewna, czyli będzie o około 5 proc. mniejsza niż w 2024 roku. 

 

Dodatkowo z ograniczeniami należy się liczyć w obszarach dotkniętych powodzią, gdzie wywóz drewna może się miejscami okazać niemożliwy.

 

Jak czytamy w relacji zamieszczonej na portalu drewno.pl, " [...] szereg zaproponowanych zmian w zasadach jest pozytywnych i zgodnych z oczekiwaniem przemysłu, jednak ich skuteczność zależy w dużej mierze od jakości weryfikacji oświadczeń dotyczących ilości i głębokości przerobu surowca przez nabywców. Zdaniem przedsiębiorców plany dotyczące obniżenia podaży i jednoczesnego wzrostu cen surowca w dobie obecnego kryzysu spowoduje jego pogłębienie. Wiele firm będzie zmuszonych zmienić profil działalności lub czeka je upadek".

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE