oleje Klimowicz Neste
Informacje

Czechy. Powyborcza zmiana kierownictwa lasów

Dodano: 11.01.2022

22 grudnia 2021 roku minister rolnictwa zdymisjonował Josefa Vojáčka, dyrektora generalnego Lesy ČR. Według ministerstwa, główną przyczyną odwołania były błędy w zarządzaniu i nieefektywna reorganizacja przedsiębiorstwa państwowego oraz polityka personalna.

 

- Lesy ČR zarządzają połową wszystkich naszych lasów i mają duży wpływ nie tylko na walkę z kornikiem, ale także na odbudowę naszych lasów i ich adaptację do zmian klimatu. Przy problemach, z jakimi teraz borykają się leśnicy, nie da się nimi centralnie zarządzać, ale trzeba wysłuchać tych, którzy najlepiej znają region i podjąć skuteczne działania na miejscu, w terenie. Niestety zmiana struktury organizacyjnej wraz z utworzeniem dyrekcji regionalnych doprowadziła do pogorszenia współpracy i komunikacji z samorządami, zwłaszcza na poziomie administracji leśnej, powiedział minister rolnictwa Marian Jurečka.

 

- Szanuję decyzję Ministra i nie do mnie należy jej komentowanie. Dziękuję wszystkim pracownikom i współpracownikom Lesy ČR. Życzę mojemu następcy wielu sukcesów, powiedział ustępujący dyrektor – powiedział Josef Vojáček.

 

Eva Jouklová, rzeczniczka czeskich lasów podała także, że z pracy zrezygnowali czterej zastępcy dyrektora: Pavel Krpata, dyrektor administracyjny, Petr Urban, dyrektor sprzedaży, Vladimír Krchov, dyrektor ds. leśnictwa i gospodarki wodnej oraz Roman Schindler, po dyrektora ds. ekonomicznych. Wszyscy swoją pracę zakończyli 3 stycznia br.

 

Odwołany także został dyrektor lasów wojskowych - Petr Král. W Czechach pojawiają się spekulacje, że jego miejsce może zająć Vojáček.

 

Jednocześnie minister Jurečka powołał Jiří Groda na stanowisko p.o. dyrektora czeskich lasów, oczywiście do momentu wyłonienia nowego dyrektora.

 

- Jiří Groda jest doświadczonym leśnikiem, ma dużą wiedzę zawodową i umie pracować w przedsiębiorstwie państwowym na wszystkich poziomach. Potrafi dostrzec problemy, jakie mają nasze lasy i ludzie w nich pracujący, nie jest oderwany od rzeczywistości. Oczekuję, że będzie również aktywnie komunikował się z przedstawicielami samorządu, powiedział Jurečka.

 

Lesy ČR jeszcze na koniec grudnia ogłosiły konkurs na dyrektorów ze zwolnionych stanowisk. Wśród wymagań było na przykład wykształcenie wyższe w odpowiedniej dziedzinie, co najmniej 8 lat doświadczenia w zawodzie (z czego min. 3 lata na stanowiskach kierowniczych lub bardzo dobra znajomość branży i otoczenia rynkowego), ogólna znajomość przepisów prawa, wiedza ekonomiczna oraz doświadczenie ze współpracy z samorządem. Oczekiwane cechy przyszłych dyrektorów to także umiejętności kierownicze – rzetelność, zdolność podejmowania decyzji, myślenie analityczne i koncepcyjne, dobre umiejętności komunikacyjne, umiejętność zarządzania i motywowania podwładnych, odporność na stres, elastyczność czasowa. Zgłoszenia można było przesyłać do Wydziału Personalnego Lasów Republiki Czeskiej do 16 stycznia 2022 r.

 

 

Źródło: Lesy ČR

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE