Agro Sieć TMC
Informacje

8 na 10 pożarów z winy człowieka

Dodano: 10.09.2023

W Austrii obliczono, ile pożarów jest wywoływanych przez ludzką nieuwagę.

 

Jak wskazują specjaliści, aż 8 na 10 pożarów lasów w Austrii jest spowodowanych przez nieuwagę - głównie wyrzucone niedopałki papierosów. Rocznie na terenie tego kraju występuje 150 - 300 pożarów lasów, z czego 120 - 240 to kwestia niedbalstwa czy nieuwagi. 

 

"Powstrzymanie się od palenia w lesie, nierozpalanie ognisk i stosowanie się do oficjalnych zakazów są kluczowe. W ten sposób uchronimy nasze cenne lasy [...] Pożary lasów niszczą nasze środowisko życia. Jeśli zostaną zniszczone, wzrośnie ryzyko powstawania kolejnych niebezpiecznych wydarzeń, takich jak osuwiska błotne, odrywanie się kamieni na zboczach czy lawiny. Zapobieganie pożarom powinno stać się naszym wspólnym celem. Dlatego wydzieliliśmy środki w ramach funduszu leśnego, po raz pierwszy w historii. Zapewnimy 11 milionów euro, z czego 3 miliony posłużą do uruchomienia projektów takich jak ocena zagrożenia pożarowego na terenie kraju, monitoring, czy systemy wczesnego ostrzegania" – mówił w związku z tymi niepokojącymi statystykami Norbert Totschning, minister leśnictwa Austrii.

 

Papierosy to oczywiście niejedyna przyczyna tragedii - szacuje się, że aż 10% to podpalenia. Jak wykazali uczeni z Uniwersytetu Technicznego w Braunschweig, odłamki szkła najprawdopodobniej nie grają tu żadnej roli, ale uderzenia piorunów w sezonie burzowym mogą okresowo odpowiadać za aż 40% powstających pożarów.

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE