WBleasing

Jak uniknąć pożaru?

Dodano: 14.04.2022

Spalona maszyna leśna to koszmar każdego zula. Na szczęście istnieją sposoby na skuteczne zapobieganie takim wypadkom

  

Za najczęstszą przyczynę pożarów maszyn uznaje się zwarcie instalacji elektrycznej. Iskra zapala materiały sztuczne, nagromadzone pozostałości drzewne, ogień dochodzi do zbiorników i nieszczęście gotowe.

 

 

– Przyczyny pożarów podczas pracy mogą być różne. Higiena naszej pracy i użytkowania maszyny ma tutaj duże znaczenie. Tankowanie paliwa bez lejka, gdzie istnieje duża możliwość jego rozlania, zalegające trociny, czy drobne wióry drewna, igliwie: jest to materiał bardzo palny, do którego zapłonu wystarczy tylko iskra – mówi GAZECIE LEŚNEJ Witold Urbaniak, przedstawiciel firmy CDN Ergo, polskiego dilera maszyn Ponsse.

 

 

Jego zdaniem również wysoka temperatura w pobliżu komory silnika, uszkodzone przewody elektryczne wysokiego napięcia – nie pomagają w zapobieganiu pożarowi maszyny. Nie bez znaczenia jest także jej wiek.

 

 

– Nowe maszyny leśne posiadają już takie zabezpieczenia, że trudno mi uwierzyć, aby same się zapalały, bez pomocy człowieka, umyślnej czy nieumyślnej – mówi z kolei Łukasz Roszkowski z Arcon Polska, polskiego przedstawiciela marki Komatsu. – Większość pożarów powoduje czynnik ludzki – dodaje.

 

 

Innymi przyczynami pożarów może być zatarte łożysko (np. w ciągnikach), przegrzanie któregoś z układów, przetarta izolacja elementów elektrycznych (zwarcie), czy nawet niedopałek papierosa.

 

 

Poza tym koniecznie należy ograniczać prowadzenie prac leśnych w okresie długotrwałej suszy i ekstremalnych upałów. To właśnie wówczas najłatwiej o nieszczęście.

 

  

Powyższy fragment to część artykułu, który ukazał się w numerze 3/2022 Gazety Leśnej. Aby dowiedzieć się więcej na temat zapobiegania pożarom, systemom automatycznego gaszenia oraz innych ciekawych tematów związanych z pracą w lesie zapraszamy do prenumerowania!

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE