Publikujemy fragmenty wypowiedzi dyrektora Pigana:
ZuleDyrektor Generalny LP spotyka się z przedstawicielstwami przedsiębiorczości leśnej ? w tym roku miało to miejsce już trzykrotnie.
W obecnej sytuacji na rynku drzewnym i prognoz z tym związanych jest niemożliwy wzrost kosztów usług w roku przyszłym. Założeniem Lasów Państwowych jest utrzymanie wielkości kosztów na poziomie roku bieżącego.
Zgadzam się z tezą, że trwałe wiązanie się biznesu prywatnego z danym obszarem działalności gospodarczej następuje przeważnie przez duże inwestycje w środki pracy, w nowoczesne technologie. I takie właśnie przedsięwzięcia mają miejsce w leśnych firmach usługowych. Bardzo sobie cenimy taki rozwój technologiczny i należy podejmować wszelkie starania, ażeby w sytuacjach kryzysowych, związanych z ograniczeniem rozmiaru prac (pozyskania drewna), chronić w pierwszej kolejności ( w ramach dostępnych prawem możliwości) przed negatywnymi skutkami ekonomicznymi, właśnie te podmioty gospodarcze.
Dla rozwoju firm bardzo ważnym jest zapewnienie odpowiednich pakietów na usługi ciągłość ich wykonywania w ciągu roku lub też w dłuższym okresie czasu.
Kryzys, czyli oszczędzamyNa przestrzeni ostatnich lat koszty stałe LP są coraz wyższe, co jest przejawem trendów ogólnopolskich.
Ograniczamy koszty działalności, zmieniamy strukturę wydatków i staramy się zmaksymalizować (w miarę możliwości) nasze przychody.
Wobec zadań, które stoją przed LP uwarunkowania zewnętrzne wpłyną na zakres realizowanych zadań, w szczególności ograniczą realizację zadań pozagospodarczych. Przede wszystkim od sytuacji finansowej będzie zależał poziom ich wykonania
W przypadku gospodarki leśnej prace zostaną ograniczone do niezbędnego minimum.
W najbliższej przyszłości zostaną ograniczone koszty związane z promocją lasu i badaniami naukowymi, znacznie zostaną zmniejszone wydatki na delegacje służbowe, szkolenia.
Sprzedaż drewnaWażnym elementem jest prowadzenie dialogu z naszymi partnerami handlowymi, czyli przemysłem drzewnym, czego ostatnim wyrazem są nowe zasady sprzedaży drewna.
Aktualne zasady są kompromisem między propozycją LP a o oczekiwaniami przemysłu drzewnego.
Wg nowych zasad sprzedaży drewna 70% masy rocznej sprzedane będzie w trybie przetargu ograniczonego dla firm współpracujących z LP, a pozostałe 30% trafi na wolny rynek.
Dla puli 70% kryterium oceny stanowi w 80% cena, a w 20% wartość zakupu. Dla pozostałej masy wolnorynkowej będzie liczyła się tylko cena.
Są to tymczasowe zasady, ponieważ docelowy model, planowany do wdrożenia w 2010 r. to koncepcja umów wieloletnich dla części przedsiębiorców przemysłu drzewnego (z uwzględnieniem rozwoju regionalnego, wielkości inwestycji, wielkości przerobu).
firmylesne.pl
Pełna treść wywiadu:
Lasypolskie.pl