Drzewa będą pozostawione do naturalnego rozkładu, z wyjątkiem zabiegów zapewniających bezpieczeństwo oraz eliminujących gatunki inwazyjne.
Przynajmniej 50 proc. drzewostanu będzie zachowane, a pozyskanie drewna ma być prowadzone z minimalną szkodą dla przyrody – to podstawowe ustalenia wynikające z pracy zespołów zajmujących się lasami w pobliżu dużych miast.
Dyskusje na temat większości lasów społecznych zakończyły się. Teraz do wojewodów trafią raporty z działań zespołów zajmujących się lasami w otoczeniu dużych aglomeracji – na ich podstawie, w ciągu 15 dni zostaną przygotowane rekomendacje dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
– Dyskusje były emocjonalne, ale każda strona miała możliwość przedstawienia swoich oczekiwań. Cieszy mnie, że mimo różnic udało się znaleźć wspólne punkty. Wszyscy dążymy do dobra przyrody i zrównoważonego korzystania z zasobów lasów – mówiła Anna Pikus, naczelniczka Wydziału Społecznych Funkcji Lasów w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.
Na terenach objętych lasami społecznymi przewidziano trzy sposoby gospodarowania, co oznacza, że prace leśne nie będą całkowicie wstrzymane.
W lasach otaczających największe aglomeracje będą prowadzone prace gospodarcze należące do jednego z trzech rodzajów: modyfikacji, ograniczeń i wyłączeń.
To właśnie wyłączenia zakładają pozostawienie drzew do naturalnego rozkładu, za wyjątkiem działań mających zapewnić bezpieczeństwo osobom odwiedzającym lasy oraz usuwania gatunków inwazyjnych. W tym wypadku co najmniej 50 proc. dojrzałego drzewostanu ma być zachowane, a pozyskanie drewna ma przebiegać w sposób ograniczający wpływ na przyrodę.
Dla osób zainteresowanych celem i charakterem prowadzonych prac na terenie ich lasów społecznych Lasy Państwowe uruchomiły specjalny portal internetowy, na którym każdy będzie mógł znaleźć odpowiednie informacje:
Stronę można przeglądać tutaj.
– To był trudny, pełen emocji i wyzwań miesiąc. Dość krótki czas by omówić w tak szerokim gronie tyle ważnych kwestii. Bardzo dziękuję samorządowcom, przedstawicielom NGO, leśnikom, wykonawcom prac leśnych, nabywcom przemysłowym drewna, przedstawicielom Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska, Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, Instytutu Badawczego Leśnictwa, Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz doradcom za te rozmowy. To ważne, że próbujemy się porozumieć – mówił dyrektor generalny LP Witold Koss.
Zespół opracowujący lasy społeczne w pobliżu Wrocławia zakończy prace w późniejszym terminie ze względu na powódź, która niedawno nawiedziła Dolny Śląsk. Nieco później powstanie też raport dotyczący lasów wokół Kielc i Bielska-Białej, ponieważ lokalny zespół rozpoczął prace w innym terminie niż reszta.
Źródło i fot.: Lasy Państwowe