Cena surowca to najważniejsza pozycja kosztowa w przemyśle drzewnym. W przypadku pierwiastkowego przerobu drewna stanowi od 65 do 72 proc. kosztów produkcji, w zależności od sortymentu drewna.
Patrząc na historię kilkunastu lat wstecz, średnia cena drewna na świecie wahała się między 55 USD/m3 do 75 USD/m3. Przełom nastąpił w 2006 r. Wówczas to koszt zakupu drewna wzrósł o kilkanaście procent w skali całego świata. Średnia cena drewna w ciągu trzech lat wzrosła z 73 do 92 USD/m3.
W 2007 r. produkcja tarcicy w całej Europie wzrosła aż o 9 proc. w stosunku do roku 2005, w czym największą zasługę miały Polska, Niemcy i Rosja.
Ogromny wzrost produkcji tarcicy w m.in. Polsce, a tym samym zwiększony popyt na surowiec okrągły, dał argument Lasom Państwowym, by podwyższyć jego cenę, co nie pozostało bez wpływu także na sąsiednie rynki, w tym niemiecki.
Największy wpływ na wzrost cen w Europie miały trzy czynniki: spadek podaży drewna z Rosji w wyniku nałożonych przez ten kraj ceł eksportowych, wyższe koszty ropy, co przełożyło się również na wzrost kosztów pozyskania i transportu kłód z lasu, a trzeci czynnik, który napędził tak silny wzrost cen surowca okrągłego, to zbytnie umocnienie rynku tarcicy iglastej.
firmylesne.pl
Więcej: ?Europa ma najdroższe drewno na świecie?,
Gazeta Przemysłu Drzewnego, 11/2008 (poszukaj tekstu w w dziale ?archiwum artykułów?)