Utech

Spotkanie SPL z wiceministrem środowiska

Dodano: 02.04.2015

 

Pierwsze kroki po ostatnim walnym zebraniu przedstawiciele Zarządu Głównego SPL skierowali do Ministerstwa Środowiska. Prezes Jan Kubiak i wiceprezes Romuald Roman 24 marca spotkali się w Warszawie z wiceministrem środowiska Piotrem Otawskim.

 

 

 

Przedsiębiorcy przekazali ministrowi Otawskiemu zaproszenie na spotkanie w szerszym gronie. Spotkanie, na którym przedsiębiorcy przedstawią, jak wygląda współpraca w poszczególnych dyrekcjach regionalnych. Sądząc po wypowiedziach na ostatnim walnym zebraniu SPL, pan minister może być co najmniej zaskoczony tym, co dzieje się na rynku usług leśnych, a zwłaszcza ? współpracą z LP, która w większości regionalnych dyrekcji pozostawia wiele do życzenia. Planowany termin spotkania to połowa maja.

 

Nie tylko w leśnym sosie

Rozmawiano także o powołaniu zespołu doradczego, składającego się z ludzi nauki, którzy mogliby pomóc w ocenie coraz bardziej zaognionych relacjach: ALP ? przedsiębiorcy leśni. Planowano także zorganizowanie konferencji pod roboczym tytułem ?Sektor usług leśnych okiem przedsiębiorcy leśnego?, w którym mieliby uczestniczyć nie tylko przedsiębiorcy leśni i pracownicy LP, ale również przedstawiciele różnych instytucji, m.in. Urzędu Zamówień Publicznych, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Najwyższej Izba Kontroli, ministerstw gospodarki i środowiska oraz mediów (nie tylko leśnych). Przedsiębiorcy chcieliby przybliżyć osobom spoza branży funkcjonowanie sektora usług leśnych, który prawie nie istnieje w świadomości społecznej.

 

Wielkie niezadowolenie

W czasie dyskusji przedsiębiorcy przekazali informacje o nastrojach wśród ?zulowców? w kwestii współpracy z LP. Nastrojach, jak podkreślił ostatnio redaktor uczestniczący w spotkaniach przedsiębiorców leśnych od ponad 20 lat, wyjątkowo bojowych i nerwowych. Trudno się jednak dziwić przedsiębiorcom, obserwując to, co się dzieje na rynku usług leśnych. Zamiast wzrostu stawek ? wzrosły kary. Zamiast rzetelnego rozliczania poprzez stosowania katalogów ? przechodzenie na jednostki naturalne, które pozwalają na ukrycie prawdziwych kosztów, a poprzez ich stosowanie firmy częstokroć pracują na relatywnie niższych stawkach.

W dyskusji podano przykład dyrekcji, w której na etapie przygotowywania przetargów kazano nadleśniczym wykazać powierzchnie, które można wykonać harwesterem i do kosztorysowania na tych powierzchniach przyjąć stawkę o 10% niższą, bo podobno harwesterem pracuje się taniej. Kiedyś było hasło ?telewizor w każdej zagrodzie?, a teraz najwyraźniej harwester w każdym leśnictwie, bo stawki kazano obniżyć również w nadleśnictwach i leśnictwach, w których harwestery nie pracują? Podano stawkę minimalną wyliczoną przez SPL i wspomniano, że nie można się Lasów doprosić kalkulacji stawki, którą zamawiający, czyli nadleśnictwa, stosują do kosztorysowania usług leśnych.

 

Quo vadis silvae?

Podsumowując sytuację na rynku usług leśnych przedsiębiorcy wyrazili obawy co do dalszego funkcjonowania Lasów Państwowych, w sytuacji, gdy obecne działania powodują podcinanie gałęzi, na której wspólnie siedzą LP, przedsiębiorcy leśni oraz drzewiarze ? niedofinansowanie firm leśnych i nierzetelne kosztorysowanie musi się w przyszłości odbić na kondycji LP.

To, że LP tak dobrze funkcjonują, to w dużej mierze zasługa firm leśnych, które wykonują najcięższą pracę za wyjątkowo niskie stawki, a szkoda, że partnerzy z LP tego nie zauważają. Obawy przedsiębiorców budzi również danina, jaką LP muszą oddawać do Skarbu Państwa ? znając życie i partnerów, będzie się to odbywało kosztem firm leśnych. Przedsiębiorcy wspomnieli panu ministrowi, że nie tylko wśród przedsiębiorców leśnych krąży opinia, że gdyby od 8 lat, kiedy była znacząca podwyżka, stawki były rzetelnie kosztorysowane, to nie byłoby rozbudzających wyobraźnię i rządze miliardowych nadwyżek finansowych w LP.

Minister Otawski zapowiedział, że przyjrzy się wszystkim poruszanym tematom i chętnie skorzysta z zaproszenia na spotkanie z przedsiębiorcami leśnymi.

 

Tekst/ zdjęcie: Stefan Sokolski, pełnomocnik ZG SPL

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE