proml ponsse

Przetargi, przetargi... (część 1)

Dodano: 12.11.2014

W nadleśnictwach trwają lub zaraz się zaczną przetargi na usługi leśne wykonywane w 2015 roku. Rozpisano je posiłkując się zazwyczaj wskazówkami nadesłanymi z Warszawy.

Prezentujemy Państwu wybrane fragmenty tekstów dotyczących przetargów na usługi leśne, publikowanych w "Nowej Gazecie Leśnej".

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych w Warszawie co roku przygotowuje dla nadleśnictw wskazówki w zakresie udzielania zamówień na usługi leśne. W tym roku dokument podpisany przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych Adama Wasiaka został sporządzony w połowie  września. Trafił do nadleśnictw na początku października. Co dyrekcja sugeruje w nim nadleśniczym?
Właśnie, sugeruje, bo trzeba przypomnieć, że Prawo zamówień publicznych stanowi, że to nadleśniczy, jako zamawiający usługi leśne, rozpisuje przetarg według własnego uznania. Ale może przy tym kierować się wskazówkami nadesłanymi z DGLP czy RDLP (bo dyrekcje regionalne też opracowują własne wskazówki). I, co tu kryć, nadleśniczy zwykle się nimi kieruje.

W najnowszych wytycznych sugerowanym podstawowym trybem udzielania zamówień na usługi leśne jest przetarg nieograniczony oraz przetarg ograniczony (trzy lata temu tylko nieograniczony).
Jeśli chodzi o pakiety, to mają one obejmować prace na obszarze nie mniejszym niż leśnictwo, ale zaleca się, by były większe i obejmowały przynajmniej cały obręb. Pakiety mogą być obszarowe lub specjalistyczne. O podziale na pakiety decyduje nadleśniczy. Trzy lata temu było podobnie: pakiety zalecano jedno lub kilkuleśnictwowe. Mówiło się wówczas jednak o dążeniu do ?rozwoju maszynowego pozyskania drewna?. W przypadku pakietów na harwesterowe pozyskanie drewna dyrekcja sugeruje w tym roku określenie wielkości pozyskania w rozbiciu na kategorie cięć (zręby, TP, TW, CP) ?w korelacji z zasadami udostępniania powierzchni (szlaki zrywkowe)?. Warszawa zaleca, podobnie jak trzy lata temu, by nie stosować ograniczeń dotyczących liczby pakietów, na które może złożyć ofertę wykonawca. Wykonawca musi jednak spełnić warunki udziału w postępowaniu dla każdej z części zamówienia, na którą składa ofertę.

W najnowszych wskazówkach dotyczących szacowania wartości zamówienia nie ma żadnych niespodzianek. DGLP zaleca nadleśnictwom, by stosowały tu Katalogi norm czasu pracy dla prac leśnych.
Jeśli chodzi o SIWZ to dyrekcja zaleca, podobnie jak trzy lata temu, by nie ograniczać możliwości wykonania zamówienia z udziałem podwykonawców. Zamawiający może żądać jednak wskazania części zamówienia, którą wykonawca zamierza powierzyć podwykonawcy. DGLP zaleca, by w projekcie umowy na wykonanie usług leśnych nadleśnictwa przewidziały możliwość zmiany lokalizacji prac,
harmonogramu realizacji prac oraz zmiany technologii prac z zakresu gospodarki leśnej z uzasadnionych przyczyn. Trzy lata temu mówiło się tylko o zmianie lokalizacji.

W umowach wieloletnich DGLP sugeruje zawarcie postanowień o zasadach wprowadzania zmian wysokości wynagrodzenia należnego wykonawcy w przypadku zmiany: stawki podatku VAT, wysokości minimalnego wynagrodzenia, zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu lub wysokości składki na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne. Zapisy te wynikają, jak czytamy w wytycznych, ze zmiany Prawa zamówień publicznych z września tego roku. Dlatego w wytycznych na rok 2012 nie ma o tym mowy. Mówiło się tam za to o możliwości waloryzacji stawek o wskaźnik inflacji lub współczynnik paliwowy.

Ciąg dalszy nastąpi...

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE