onliwood

List szczecineckich przedsiębiorców leśnych

Dodano: 07.07.2015

 

Przedsiębiorcy leśni wysłali list otwarty do Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku Sławomira Cichonia, w którym przedstawili problemy związane z przetargami na prace leśne. W liście zaproponowali także rozwiązania istniejących problemów.

 

 

Przedsiębiorcy zgłaszają, że procedury przetargowe są niejasne, a w specyfikacjach oraz w kryteriach udziału w postępowaniu często następują zmiany.

 

Konkrety:

 

Problem 1:

Dzielenie zamówienia publicznego na małe pakiety (1 pakiet - 1 leśnictwo). Przez co potencjał techniczny przedsiębiorstw leśnych jest niewykorzystany.

Proponowane rozwiązanie:

Utworzenie większych pakietów składających się z obrębu lub nadleśnictwa z oddzielnymi formularzami cenowymi do każdego leśnictwa (ponieważ stopień trudności na terenie jednego obrębu jest zróżnicowany).

 

Problem 2:

Nienajlepsze podejście do pracy maszynami leśnymi, w szczególności do harwesterów

Proponowane rozwiązanie:

Właściciel firmy powinien decydować o wyborze sprzętu (pilarka czy harwester), pracownicy administracji leśnej powinni mieć wpływ na wybór sprzętu do danego zadania w momencie gdy prace wykonywane są nieprawidłowo i niekorzystnie.

 

Problem 3:

Podwykonawstwo ? czyli ?odsprzedaż? pakietu za 3%, 5%, 10%, a nawet 20% jego wartości innym firmom.

Proponowane rozwiązanie:

Zakaz podwykonawstwa lub zapisy mówiące o czynnościach jakie samodzielnie musi wykonać dana firma.

 

Problem 4:

Jedna cena za pozyskanie. Nieważne czy to są rębnie zupełne, czy rębnie złożone, trzebieże późne czy wczesne, czyszczenia późne czy pozyskanie przygodne.

Proponowane rozwiązanie:

Zróżnicowanie pozyskania wg kategorii cięć ? inna stawka na rębnie zupełną, a inna na trzebież itd? wtedy występujące rotacje z powierzchniami, zastępowanie miąższości z pozycji rębnych na miąższość z pozyskania przygodnego nie wpłyną na straty ekonomiczne dla firm leśnych.

 

Problem 5:

Stawka VAT w formularzach cenowych ? niepoprawny VAT wyklucza firmę z przetargu.

Proponowane rozwiązanie:

Zamawiający mógłby podać podatek VAT w formularzu cenowym.

 

Problem 6:

Zrywka sortymentów o długości 0,75 m, 0,8 m, 0,9 m ? niedostosowanie maszyn do takich długości, co za tym idzie: większe koszty pracy.

Proponowane rozwiązanie:

Pozyskanie i zrywka sortymentów o długości powielonej, tzn. sortyment 0,8 m ? możliwe pozyskanie i zrywka sortymentu o długości 1,6 m lub 2,4 m.

 

Problem 7:

Wygrywa oferta o najniższej cenie. Niekorzystnie lub korzystanie w małym stopniu z pozacenowych kryteriów.

Proponowane rozwiązanie:

Cena 70%, pozacenowe kryteria 30%, pozacenowym kryterium mogłoby być np. zatrudnienie pilarzy na umowę o pracę nie później niż 6 miesięcy przed terminem składania oferty.

 

Problem 8:

Rażąco niska cena.

Proponowane rozwiązanie:

Zamawiający powinien określić rażąco niską cenę.

 

Problem 9:

Nierealna stawka wyjściowa do obliczania wartości prac.

Proponowane rozwiązanie:

Ujednolicenie i stosowanie stawek z katalogów pracochłonności LP.

 

Problem 10:

Termin przetargów ? RDLP w Szczecinku od kilku lat organizuje przetargi jako jedna z ostatnich dyrekcji (po RDLP w Gdańsku, RDLP w Pile), a rozstrzygnięcie przetargów często trwa kilka tygodni, a czasem miesięcy.

Proponowane rozwiązanie:

Przetarg odbył się na początku listopada.

 

 

Pod treścią listu podpisało się 163 przedsiębiorców leśnych.

 

 

 

List został wysłany 22 maja, odpowiedź przyszła 22 czerwca.

 

 

Wstępne stanowisko Dyrektora:

 

Problem 1 - odpowiedź:

?? objęcie jednym pakietem jednego leśnictwa, wydaje się być najlepszym rozwiązaniem od strony zadaniowej i praktycznej. Rozważam możliwość włączenia do jednego pakietu dwóch leśnictw, tak aby szacowana wartość zamówienia w jednym pakiecie nie była niższa od kwoty 1 000 000 zł brutto?.

Dyrektor nie znajduje uzasadnienia dla tworzenia jednego pakietu obejmującego całość nadleśnictwa, ponieważ ?podział zapobiega naruszeniom zasad konkurencyjności i daje możliwość ubiegania się o uzyskanie zamówienia szerszej grupie przedsiębiorców?.

 

Problem 2 - odpowiedź:

Od 2016 roku dyrekcja będzie odchodzić od praktyk, w których to leśniczy wskazuje powierzchnie dla zastosowania wysko wyspecjalizowanego sprzętu technicznego, ponieważ rozwiązanie to może być nieobiektywnie stosowane. ?Będę dożył do tego, aby zwiększany był obszar wykonywania robót sprzętem wyspecjalizowanym, jednakże z zachowaniem należytej dbałości przez nadleśniczych o stan drzewostanu i jego ochronę przy wykonywaniu prac. Nie widzę natomiast możliwości dopuszczenia do sytuacji, w której wyłącznie wykonawca decydowałby o tym, że wykonuje sprzętem wyspecjalizowanym prace na całym obszarze realizacji przedmiotu zamówenia?.

 

Problem 3 ? odpowiedź:

??Prawo zamówień publicznych wyklucza możliwość wprowadzenia przez Zamawiającego w SIWZ zakazu wykonywania przedmiotu zamówienia przez podwykonawców. (?) W usługach leśnych obronić można jedynie zastrzeżenie osobistego wykonywania prac w szkółkach leśnych, ze względu na szczególną specyfikę tych prac. Rozważam jeszcze zastrzeżenie pozyskania drewna w użytkach rębnych ze względu na szczególną dbałość o jakość sortymentów cennych?.

 

Problem 4 ? odpowiedź:

Naprzeciw oczekiwaniom firm leśnych rozważam możliwość zastosowania dwóch stawek na pozyskanie drewna z podziałem na rębne i przedrębne.

 

 

Problem 9 ? odpowiedź:

Katalogi zostały opracowane już wiele lat temu i dane w nich zawarte są niemiarodajne w obecnych warunkach ekonomicznych. Katalogi są dokumentem wewnętrznym LP i mają służyć m.in. do ustalenia szacunkowych wartości zamówień na usługi leśne.

 

 

Problem 10 ? odpowiedź:

Postępowanie przetargowe na usługi leśne w 2016 roku na obszarze przeze mnie nadzorowanym rozpocznie się z wyprzedzeniem (październik/listopad 2015), tak aby zakończyć (w miarę możliwości) ewentualne postępowania odwoławcze przed dniem 1 stycznia 2016 roku.

 

 

 

Odpowiedzi Dyrektora z RDLP w Szczecinku nie usatysfakcjonowały wszystkich przedsiębiorców leśnych.

Zapowiedzieli protest na 31 lipca (piatek).

 

List otwarty przedsiębiorców leśnych.

Odpowiedź - cz. 1

Odpowiedź - cz. 2

Odpowiedź - cz. 3

Odpowiedź - cz. 4

 

Czekamy na Wasze wypowiedzi! Zarejestrowani użytkownicy mogą umieścić komentarz bezpośrednio pod tekstem. Można też przysyłać przemyślenia mejlem na adres: redakcja@firmylesne.pl bądź redakcja@gazetalesna.pl

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE