tex-star
WBleasing
farma x-mas
Technika leśna

Uwaga - POLOWANIE!!!

Dodano: 18.10.2016

Dziś jest polowanie, pracować w lesie nie możecie – czy takie słowa usłyszą już niedługo przedsiębiorcy leśni? Jeden z nich już usłyszał, i zadzwonił do nas.

Czy to się stanie regułą ? Kto wie…

 

Chodzi o to, że w projekcie zmian w ustawie „Prawo łowieckie” z dnia 5 września 2016 r., przygotowanym przez Ministerstwo Środowiska wspólnie z Polskim Związkiem Łowieckim, znajduje się taki oto zapis: „Art. 51. 1. Kto: (…) 8) kto utrudnia lub uniemożliwia wykonywanie polowania – podlega karze grzywny. 2. W przypadkach określonych w ust. 1 orzekanie następuje w trybie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia.”

 

Co to oznacza?

 

Polowania zbiorowe odbywają się zwykle w niedziele, czasem też w soboty. A to oznacza, że jeśli np. w danym uroczysku (leśnictwie, obwodzie) jest polowanie, to zulowiec może się spodziewać, iż nie będzie mógł tego dnia prowadzić na tym terenie prac. A przecież, gdy terminy gonią, czasem np. właściciel firmy sam zasiada do ciągnika by zerwać w niedzielę zaległe drewno.

 

Mało tego: a co z polowaniami indywidualnymi?

Czy jeśli na ambonie zasiądzie myśliwy, to będzie mógł przepędzić pracującego obok zula? Co prawda na ambonie zasiada się raczej wcześnie rano lub wieczorem, ale wówczas czasem prace leśne też się wykonuje.

 

I jeszcze jedno. Jeśli polowanie jest np. w miejscu x, to czy w miejscu Y oddalonym o 1 km już pracować będzie można?

Czy może pracujące silniki maszyn nadal będą „utrudniać lub uniemożliwia wykonywanie polowania”? Kto o tym będzie decydował? Będziemy robić ankiety wśród zwierzyny, czy spłoszył je pracujący silnik ciągnika, czy może po prostu wcześniej wyszły na żer?

 

Pytań jest wiele, wiele też zagrożeń dla pracy zuli. Przedsiębiorca leśny, który dzwonił do redakcji w tej sprawie, był bardzo zaniepokojony. Bo jak każdy przepis, ten projektowany można stosować rozsądnie, ale może też stać się on biczem na zule.

 

Przeciw temu zapisowi mocno protestują ekolodzy, którym zdarza się „przeszkadzać” w polowaniach. Nie jest pewne, czy zapis ten zostanie ostatecznie uchwalony.

 

Prace trwają.

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE