WBleasing
Technika leśna

Standard sieci 5G w maszynach leśnych

Dodano: 26.06.2020

Szwedzi od wielu lat pracują nad systemem zdalnego sterowania w maszynach leśnych, ale i nie tylko. Nowe możliwości mogą pojawić się po wprowadzeniu standardu sieci 5G.

 

 

W szwedzkich założeniach, operator maszyny powinien sterować maszyną z miejsca na skraju powierzchni roboczej, a w dalszych bardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązaniach w bazie poza terenem leśnym.

 

Do tej pory głównym problemem w możliwości zastosowania tego typu rozwiązania była przepustowość transmisji danych, opóźnienia reakcji z nią związane. W przypadku korzystania z sieci typu WLAN wyglądało to tak, że centrum sterowania musiało znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie maszyny, a sterujący powinien mieć dobrą widoczność.

 

Nowy standard komunikacji mobilnej 5G może przynieść przełom. Obsługuje on bowiem nie tylko duże ilości danych, ale także bardzo małe opóźnienia, co jest bardzo ważne dla dobrej szybkości reakcji okularów lub monitorów VR. 

 

Standard sieci 5G nadal nie jest publicznie dostępny w Szwecji, dlatego lokalna sieć radiowa nowego typu ma zostać skonfigurowana specjalnie do celów eksperymentalnych.

 

 

Źródło: Skogforsk

 

 

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE