oleje Klimowicz Neste
Technika leśna

Sadzarki Startlas - przemyślana konstrukcja, rozsądna cena

Dodano: 13.05.2020

Firma Startlas oferuje sadzarkę leśną własnej konstrukcji, docenianą za wszechstronność, jakość sadzenia i cenę.

 

 

Startlas to rodzinna firma z kujawsko-pomorskiego. Jej głównym udziałowcem jest inż. leśnik Mariusz Blumkowski, który od ponad dwudziestu lat zajmuje się usługami leśnymi. Kilka lat temu, z powodu braku rąk do pracy, sięgnął po sadzarki używane w LP w latach 70-tych i 80-tych i odrestaurował je. Użytkując maszyny dostrzegł w nich pewne wady. Bazując na swoim doświadczeniu z mechanicznie wykonanych już zalesieniach i odnowieniach, skonstruował własną sadzarkę na potrzeby firmy.

 

Blumkowski uznał, że produkt jest udany i postanowił utworzyć osobną spółkę, z którą rozpoczął produkcję i sprzedaż na większą skalę. Produkt przyjął się na rynku – w ostatnich sezonach sprzedaje się po ok. 40 szt. rocznie. Jest to zasługa przemyślanej konstrukcji i rozsądnej ceny, pozwalającej na spłatę w ciągu jednego sezonu.

 

Sadzarka Startlas jest ciągle najtańsza na rynku, uzyskano to za sprawą sprzedaży bezpośredniej i produkcji seryjnej ograniczającej koszty.

 

Szeroki zakres działania

Sadzarki Startlas potrafią sadzić bardzo zróżnicowane rodzaje sadzonek, jedno-, wielolatki iglaste oraz liściaste, a także sadzonki z tzw. ,,kontenerówki”, dzięki unikatowemu systemowi podtrzymywania bryłki korzeniowej. Gumowe chwytaki łapek sadzarki doskonale sadzą sadzonki różnej wielkości, od kilkucentymetrowej sosny po kilkudziesięciocentymetrowe dęby.  

 

Ustawiając właściwie sadzarkę można skutecznie kontrolować: więźbę, wysokość sadzenia, docisk gleby. Więźbę ustawiamy z odstopniowaniem co kilka cm, nie tylko ilością zamontowanych łapek, ale i wielkością wymiennej zębatki na wałku podajnika.

 

Wysokość sadzenia sadzonek określamy położeniem podzielnymi i szybkodemontowalnymi redliczkami, ustalającymi poziom gleby przy wypuszczanej z chwytaka sadzonce. Maksymalna głębokość wykonanej bruzdy to 35 cm, szerokość 10 cm. Z powodzeniem można sadzić sadzonki z rozbudowanym systemem korzeniowym i nawet dużą kontenerówkę .

 

Dla sadzarki Startlas rodzaj gleby, na jakiej ma pracować, jest właściwie bez znaczenia. Sprawnie sadzi zarówno na piaskach, jak i na glebach ścisłych. Elementem przygotowania gleby sprzyjającym pracy sadzarki jest pogłębienie bruzd.

 

Na każdy teren

Reagując na sygnały od zuli, że nie zawsze przygotowanie gleby pod nasadzenia jest kompletne, czy prawidłowe, stworzono wyjątkowy w leśnictwie zespół maszyn – ciągnik, pogłębiacz i sadzarka – połączone w jedną całość. Wykorzystując zestaw możemy sadzić na trudnych powierzchniach bez uprzednio zastosowanego pogłębiacza, a nawet na powierzchniach bez kompletnie przygotowanej gleby z ciężkimi gruntami i obfitym podszytem. Firma rozpoczęła produkcje własnego pogłębiacza, który można łatwo połączyć z sadzarką, jak i również może pracować samodzielnie.

 

Pokazy w lasach całej polski

By przybliżyć leśnikom, przedsiębiorcom leśnym temat sadzenia mechanicznego i zaprezentować swoją sadzarkę, firma Startlas zorganizowała w ostatnim roku kilkanaście pokazów pracy sadzarki w lasach prawie całej Polski. Cieszą się one ogromnym zainteresowaniem, sadzarka jest wysoko oceniana za swoją wszechstronność, jakość sadzenia, a firma za dociekliwość, upór w rozwiazywaniu najdrobniejszych elementów sadzenia i cenę maszyny.

 


 

 

Startlas deklaruje, że dalej będzie organizować pokazy, rozwiewając wszelkie wątpliwości co do zasadności stosowania tego rodzaju sprzętu i przekonując przedsiębiorców leśnych, co do ekonomicznego sensu zakupu tej sadzarki. Trzeba wziąć pod uwagę, że sadząc ok. 8 tys. sadz/8 godz. pracy, sadzarka zastępuje kilkunasty pracowników.

 

Sadzarka Startlas waży ok. 510 kg (co pozwala na połączenie z ciągnikiem o mocy od 70 KM), długość 247 cm, szerokość 156 cm, wysokość 197 cm. Jako jedyna z sadzarek posiada w całości przezroczysty dach z poliwęglanu, który ułatwia pracę kierowcy ciągnika tj. cofanie i obserwację pracy sadzarki, umożliwia kontakt wzrokowy z osobami sadzącymi, co podnosi bezpieczeństwo i wydajność pracy.

 

Opcjonalnie może być fabrycznie wyposażana w dwie kamery przemysłowe i siedmiocalowy monitor.

 

 

 

Artykuł promocyjny

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE