proml ponsse
Technika leśna

PrimeTech - relacja z pokazów

Dodano: 26.04.2018

Samobieżny, gąsienicowy nośnik z dużym mulczerem to jeden ze sposobów przygotowania gleby pod sadzenie na terenach poklęskowych.

 

 

Pod koniec kwietnia br. firma Utech zorganizowała dwa pokazy samobieżnego mulczera hydraulicznego na podwoziu gąsienicowym. Pokazy odbyły się na terenach klęskowych w dwóch odległych miejscach Polski. Na południu, w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie 20 kwietnia i na północy w Nadleśnictwie Rytel 26 kwietnia.

 

 

 

Gąsienicowy nośnik

PRIMETECH PT-475 zaprezentowany na pokazach ma silnik Catelpilar o mocy 475 KM. To wysokowydajna gąsienicowa maszyna, która w konfiguracji z frezami marki FAE (także dostarczanymi w Polsce przez firmę Utech), znajduje zastosowanie w lesie m.in. w przygotowaniu terenów pohuraganowych do odnowień. Charakteryzuje się niskim naciskiem na grunt, wynoszącym tylko 0,36 kg/cm?.

 

Nie jest to największa maszyna tej marki, są większe, 600 konne. Ale jak mówił Jarosław Koening z firmy Utech, przy zakupie takiej maszyny trzeba myśleć nie tylko o usuwaniu skutków ostatnich klęsk, ale też o innych zastosowaniach. A model mniejszy jest bardziej uniwersalny.

 

PRIMETECH PT-475 podczas pokazów został zaprezentowany wraz z mulczerem FAE 500/U-250, czyli przeszło pięciotonowym rozdrabniaczem z narzędziami sztywnymi. Rozdrabniacz jest napędzany hydraulicznie.

 

Sprzęt może pracować w zakresie temperatur od minus 40 do plus 40 stopni Celsjusza, stąd też duże chłodnice, które mają system samooczyszczania się poprzez krótki ciąg wsteczny. To rozwiązanie znane z harwesterów. Napęd chłodnic jest proporcjonalny: im bardziej maszyna się grzeje, tym szybciej chodzą chłodnice i odpowiednio ustawiają się ich łopatki.

 

 

Kabina PRIMETECH PT-475, w której miałem okazję posiedzieć, jest duża i wygodna. Sterowanie odbywa się za pomocą joysticków, parametry maszyny śledzi się na monitorze, drugi monitor pokazuje obraz z kamery cofania. Kabina jest wyciszona i dobrze zabezpieczona odpowiednimi szybami, nie ma osłony kratkowej.

 

Mulczer z napędem hydraulicznym pracuje w z wydatkiem 580 l przy 380 bar. Niezależnie jest jeszcze hydrauliczny układ napędu o podobnych parametrach. Maszyna może pracować przy nachyleniu do 45 stopni. Radzi sobie na glinie, gdzie ciągnik rolniczy nie jest wstanie wjechać. Waży ok. 28 ton.

 

Napęd hydrauliczny pozwala na bardzo wysokie podnoszenie głowicy roboczej przy wykorzystaniu pełnej mocy. Przy pracy mulczerem sprzęgniętym z ciągnikiem rolniczym tak wysokie podniesienie narzędzia roboczego nie jest możliwe.

 

 

 

RJ

 

 

 

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE