stihl wiosna
Technika leśna

Piły ręczne Silky

Dodano: 26.11.2018

Japońska firma Silky ma w swojej ofercie profesjonalne piły dla arborystów, ogrodników i zuli.

 

 

Pierwsza piła Silky powstała w 1919 roku w sercu japońskiego regionu Ono. To właśnie tam kowal Katsuji Miyawaki stworzył produkt, który zapoczątkował ponad 100-letnią historię firmy Silky ? pierwotnie nazwaną Tamakitsune.

 

Trwała technologia

Piły Silky wykonywane są z wysokogatunkowej stali węglowej SK-4 i wycinane laserowo. Dzięki temu ostrza są bardzo twarde i żywotne, a jednocześnie dzięki miękkiemu rdzeniowi zachowują wyjątkową elastyczność. Odpowiednio dobrany stop metalu w połączeniu z autorskim procesem obróbki cieplnej i chłodzenia maksymalizuje twardość materiału. Wysoka zawartość węgla w stali zwiększa jej odporność na zużycie, a także sprawia, że piły pozostają ostre przez bardzo długi czas.

 

Jedną z kluczowych technologii zastosowanych w piłach Silky jest 4-RETSUME, która polega na szlifowaniu zębów w taki sposób, by 4 z rzędu tworzyły jedną kombinację. W ten sposób zapewniane jest odpowiednio gładkie cięcie, a także skutecznie odprowadzany jest pył. Dzięki chromowemu wykończeniu brzeszczota powierzchnia pił jest wyjątkowo twarda i żywotna. Jest to zasługa mniejszego tarcia, a także ochrony ostrza przed żywicą i rdzą. Warte uwagi jest także hartowanie indukcyjne końców zębów w bardzo wysokiej temperaturze przez ułamek sekundy, co ponad 3-krotnie poprawia ich żywotność.

 

Odpowiednio wyprofilowany uchwyt piły (tzw. uchwyt Genki) składa się z dwóch części, które uniemożliwiają zsuniecie się ostrza. Poza tym konstrukcja uchwytu pochłania wibracje powstałe podczas piłowania i zapewnia doskonałą przyczepność niezależnie od warunków.

 

Piły Silky przeznaczone są do cięcia ręcznego. Przy pierwszym ruchu tnącym należy umieścić piłę w taki sposób, by zęby znajdujące się przy uchwycie piły opierały się o drzewo. Po pierwszym ruchu piłą należy pociągnąć piłę do pozycji wyjściowej miękkim suwem (bez użycia siły). Podczas ruchu podciągającego piłę, ostrze nie będzie się giąć ze względu na brak występowania napięć bocznych.

 

Jeżeli piła zaklinuje się w drzewie, wówczas nie należy jej mocno pchać ani ciągnąć, a także podważać. Może to doprowadzić do powstania bocznych naprężeń, które doprowadzą do uszkodzenia ostrza. Aby uwolnić zaklinowaną piłę, należy odciążyć ostrze.

 

Ze względu na swoją konstrukcję, piły Silky nie wymagają użycia dużej siły. Pracując z nimi należy oszczędzać siły, dając pracować samej pile. Wówczas praca będzie mniej męcząca, a piła dłużej zachowa swoje pierwotne parametry.

 

Piły Silky pozwalają na nieznaczne kontrolowanie siły piłowania. Chwytając ją blisko ostrza, będzie naciskać na obrabiany materiał w stosunkowo niewielki sposób, co zapewni piłowanie z większą precyzją. Chwytając narzędzie z dala od ostrza, piła wywrze mocniejszy nacisk na drewno, zapewniając szybsze, jednak mniej precyzyjne cięcie.

 

Ważny wybór

W celu zachowania odpowiednio długiej żywotności pił Silky, należy je odpowiednio konserwować. Ostrze piły musi pozostać czyste, ponieważ wszelkie zanieczyszczenia obniżają efektywność cięcia. Poza tym piła powinna być jak najszybciej czyszczona z żywicy. Rozpuszcza się ona doskonale w oliwie z oliwek, dlatego warto konserwować w niej ostrza pił. Użycie agresywniejszych substancji chemicznych może uszkodzić gumowy materiał rączki lub chromową powłokę ostrza. Jeżeli piła jest nieużywana, należy upewnić się, że przechowuje się ją w suchych warunkach ? najlepiej w odpowiedniej pochwie.

 

Wybór odpowiedniej piły ręcznej uzależniony jest przede wszystkim od jej przeznaczenia, a także osobistych oczekiwań użytkownika. Wybierając piłę, należy najpierw zastanowić się, czy będzie ona służyć do piłowania drzew, czy drewna.

 

Jeżeli poszukujemy piły do drewna, kolejnym krokiem jest określenie, czy preferujemy proste, czy wypukłe ostrze. To ostatnie lepiej sprawdzi się w przypadku obróbki drzewa na stołach warsztatowych. Wybierając ostrze proste, zastanówmy się, czy piła posłuży do standardowej obróbki drewna, czy zaawansowanej produkcji drzewnej. W pierwszym przypadku warto również określić, czy poszukujemy piły z jednym, czy z dwoma rzędami zębów.

 

W przypadku pił do cięcia drzew na początku należy wybrać między piłą ręczną a piłą usytuowaną na trzonku. Piły na trzonku dysponują różnymi długościami, dlatego warto odpowiednio dostosować ich długość oraz konstrukcję do wykonywanych prac. Piły teleskopowe mogą być przeznaczone zarówno do lżejszych, jak i cięższych prac, a także być dedykowane do pracy z poziomu gruntu lub z podnośnika koszowego.

 

Znając własne wymagania oraz warunki, w jakich piła będzie wykorzystywana, można zwrócić uwagę na parametry piły: długość ostrza, wielkość i zagęszczenie zębów oraz wagę piły.

 

 

 

Marcin Cichocki

 

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE