serafin
Technika leśna

Ulepszenia sadzarek Startlas

Dodano: 10.06.2020

Firma Startlas ulepsza swoje sadzarki korzystając z opinii klientów. Produkt przyjął się na rynku – w ostatnich sezonach sprzedaje się po ok. 40 szt. rocznie.

 

 

Sadzarka Startlas waży ok. 510 kg (co pozwala na połączenie z ciągnikiem o mocy od 70 KM), długość 247 cm, szerokość 156 cm, wysokość 197 cm. Jako jedyna z sadzarek posiada w całości przezroczysty dach z poliwęglanu, który ułatwia pracę kierowcy ciągnika tj. cofanie i obserwację pracy sadzarki, umożliwia kontakt wzrokowy z osobami sadzącymi, co podnosi bezpieczeństwo i wydajność pracy.

 

Wprowadzono między innymi nowy typ redliczki zwiększający zakres regulacji poziomu gleby bezpośrednio obsypującej sadzonki.

 

Dodatkowo podniesiono o 12 cm balast na ramie wahliwej, co umożliwia sadzenie większych, starszych sadzonek.

 

Koło dociskające glebę zostało uzbrojone w kolce, aby zapobiegać zapychaniu się sadzarki pozostałościami pozrębowymi oraz ściółką.

 

 

Startlas od ponad dwudziestu lat zajmuje się usługami leśnymi - w dużej mierze odnowieniami i zalesieniami. Z powodów praktycznych i ekonomicznych rozpoczęła produkcję własnych sadzarek, które sprzedają do dzisiejszego dnia.

 

Dla sadzarki Startlas rodzaj gleby, na jakiej ma pracować, jest właściwie bez znaczenia. Sprawnie sadzi zarówno na piaskach, jak i na glebach ścisłych. Elementem przygotowania gleby sprzyjającym pracy sadzarki jest pogłębienie bruzd.

 

Reagując na sygnały od zuli, że nie zawsze przygotowanie gleby pod nasadzenia jest kompletne, czy prawidłowe, stworzono wyjątkowy w leśnictwie zespół maszyn – ciągnik, pogłębiacz i sadzarka – połączone w jedną całość. Wykorzystując zestaw możemy sadzić na trudnych powierzchniach bez uprzednio zastosowanego pogłębiacza, a nawet na powierzchniach bez kompletnie przygotowanej gleby z ciężkimi gruntami i obfitym podszytem. Firma rozpoczęła produkcje własnego pogłębiacza, który można łatwo połączyć z sadzarką, jak i również może pracować samodzielnie.

 

Sadzarki Startlas potrafią sadzić bardzo zróżnicowane rodzaje sadzonek, jedno-, wielolatki iglaste oraz liściaste, a także sadzonki z tzw. ,,kontenerówki”, dzięki unikatowemu systemowi podtrzymywania bryłki korzeniowej. Gumowe chwytaki łapek sadzarki doskonale sadzą sadzonki różnej wielkości, od kilkucentymetrowej sosny po kilkudziesięciocentymetrowe dęby.  

 

Ustawiając właściwie sadzarkę można skutecznie kontrolować: więźbę, wysokość sadzenia, docisk gleby. Więźbę ustawiamy z odstopniowaniem co kilka cm, nie tylko ilością zamontowanych łapek, ale i wielkością wymiennej zębatki na wałku podajnika.

 

Wysokość sadzenia sadzonek określamy położeniem podzielnymi i szybkodemontowalnymi redliczkami, ustalającymi poziom gleby przy wypuszczanej z chwytaka sadzonce. Maksymalna głębokość wykonanej bruzdy to 35 cm, szerokość 10 cm. Z powodzeniem można sadzić sadzonki z rozbudowanym systemem korzeniowym i nawet dużą kontenerówkę .

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE