WBleasing
Technika leśna

Maszyny z historią

Dodano: 30.10.2014

Ta firma rodem z Niemiec znana jest przedsiębiorcom leśnym ze względu na swoją ofertę maszyn, które w lasach pracują już od wielu lat. Mowa o Preuss/FHS. 

Co ciekawe, od 2009 roku firma Preuss znalazła oparcie w FHS Forsttechnik Handel & Service GmbH ? dilerze, sprzedawcy i serwisancie. Dzięki takiemu zabiegowi udało się nie tylko stworzyć prężnie i skutecznie działającą ?machinę? produkcyjną, ale też wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy w obecnych czasach lubią mieć wszelkie usługi w jednym miejscu. Dlatego od pewnego czasu maszyny Preuss trafiły na stronę internetową firmy FHS i widnieją tam pod marką FHS właśnie.

Oferta niemieckiej firmy skierowana jest do  tych, którzy w lesie korzystają z różnorodnych maszyn ? forwarderów, harwesterów, a także kombinacji tych dwóch. Ta ostatnia jest szczególnie ciekawa i zwrócona do tych, którzy w lesie pozyskują także biomasę. Zacznijmy jednak od typowych maszyn. W ofercie harwesterowej do wyboru mamy cztery maszyny, które różnią się od siebie nie tylko mocą i wielkością, ale też możliwym zastosowaniem w lesie.
Model 84-4 V.III to lekka i bardzo zwrotna 4-kołowa maszyna, która została opracowana z myślą o pozyskiwaniu surowca przeznaczonego głównie do wykorzystania jako biomasa, choć dzięki swej wielkości, doskonale sprawdzi się też w drzewostanach trzebieżowych. Model ten pozbawiony jest podwójnej osi, co wyjątkowo pozytywnie wpływa na jego ekonomię, lecz zmniejsza dzielność terenową maszyny ? nie jest to harwester, który odnajdzie się w każdych warunkach. Zaletą jego jest jednak niewielka
szerokość (2,3 m) i wyposażenie w żuraw Warataha CH95 o maksymalnym udźwigu 780 lub 990 kg i zasięgu odpowiednio: 7,9 i 9,2 m (w zależności od opcji).
Model 84 V.III to już maszyna 6-kołowa, jednak podobnie jak poprzednik charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami. Harwester ten wyposażony jest w ten sam żuraw co 4-kołowiec, a na dodatek w głowicę Logmax 928 lub Keto (w standardzie ? inne na życzenie). FHS 85 V.II to już model, który znajdzie zastosowanie w znacznie trudniejszych warunkach terenowych. Sześć kół i niezła moc sprawiają, że jest to maszyna w pełni uniwersalna, którą można z sukcesem zastosować w mieszanych drzewostanach i często zmieniających się warunkach pracy. Harwester ten wyposażony jest
w głowicę Logmax 4000 lub Keto 100 (może ścinać drzewa o średnicy pnia do 55 cm) oraz żuraw Warataha CH135S o zasięgu od 8,6 do 11,3 m i udźwigu od 730 do 1230 kg.
Największą propozycją FHS, jeśli chodzi o pozyskanie drewna jest prawie 18-tonowy model 86 V.III. Jednostka ta, dzięki zastosowaniu głowicy Logmax 6000 lub Keto 500, jest w stanie pozyskiwać sztuki o średnicy do 65 cm. Jako największy ?w rodzinie?, może być wyposażony w osiem kół oraz potężny żuraw Warataha CH175 o zasięgu od 9,3 do 11,8 m i udźwigu od 956 kg do prawie 1,5 tony. Ciekawostką w tym modelu jest możliwość ustawiania kabiny poziomo do kierunku jazdy.

FHS oferuje w sprzedaży trzy modele forwarderów, skierowane do odbiorców o różnych oczekiwaniach i zapotrzebowaniu.
Model 81-10 V.III to ?mały byk? ? czyli niewielkie, bo o ładowności ok. 10 ton urządzenie, które charakteryzuje się sporym zapasem mocy, a co za tym idzie, przyzwoitymi warunkami trakcyjnymi. Dzięki temu znajduje on zastosowanie w warunkach trudnych, a najlepiej sprawdza się w terenie górzystym. Standardowo wyposażony jest on w jeden z żurawi Warataha serii CF5 o zasięgu od 7,2 do 10 m i udźwigu od 580 kg do ok. 1 tony.
Forwarder 81-12 V.III to, w zależności od opcji, maszyna, która jest w stanie udźwignąć 11 lub 14 ton ładunku i dzięki zastosowaniu silnika 4 lub 6-cylindrowego, wywieźć go nawet z najbardziej niedostępnego terenu. A wszystko dzięki zastosowaniu 26,5 calowych opon, dużych osi w wózku i uzyskanego dzięki temu prześwitowi. Model ten wyposażony jest w żuraw Warataha serii CF5 lub CF7. Ta druga opcja nie zwiększa zasięgu, ale znacznie poprawia udźwig ? od 810 do 1390 kg.
Najpotężniejszym modelem forwardera, jest ten o oznaczeniu 81-16 V.III, który może załadować na swój wózek do 16 ton ładunku. W tym celu wyposażono go w równie mocarny żuraw Cranab CF 155 o zasięgu do 10 m i udźwigu ok. 1400 kg. Sercem maszyny jest sześciocylindrowy silnik Deutz Diesel.

Pierwszą ciekawostką, o której wspomniałem, jest kombajn HV 97-16 / HV 97-20 do pozyskiwania biomasy. Maszyna ta nie tylko pozyskuje surowiec, ale też na miejscu go zrębkuje i w razie konieczności, dzięki ładowni o sporej objętości, może też transportować materiał do miejsc, w których jest on ładowany na samochody. Przyczepa ta ma możliwość wychyłu w każdym kierunku, dzięki czemu poruszanie się tym ?kombajnem? w warunkach leśnych nie nastręcza większych problemów.
Kolejną propozycją, skierowaną do tych, którzy temat biomasy traktują dość poważnie, jest model HS 91-16 / HS 91-20, służący do transportu zrębków. Pojemność przyczepy w zależności od wariantu, to 16 lub 20 m?. Prędkość maszyny wacha się od 25 do 35 km/h. Co ciekawe, może być ona sterowana przez telefon, a to dzięki zastosowaniu nowoczesnego systemu jazdy Vario.

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE