FPK JG
Technika leśna

HiVision? od Hiaba

Dodano: 13.10.2016

Nie tak dawno pisaliśmy o zastosowaniu technologii VR w pilarkach. Teraz czas na żurawie!

Hiab, część Cargotec, jako pierwsza firma z branży wprowadza na rynek nowy wizyjny system sterowania, przenosząc operacje wykonywane żurawiem do bezpiecznej i komfortowej kabiny ciężarówki.

 

Opierając się na najnowszych osiągnięciach techniki dotyczących gogli wirtualnej rzeczywistości, kamer oraz łączności opracowaliśmy unikalny w branży system sterowania HiVison? z kamerami na szczycie żurawia leśnego, które pozwalają zobaczyć obszar roboczy i obsługiwać żuraw zdalnie przy użyciu gogli wirtualnej rzeczywistości mówi Rafał Sornek, wiceprezes Hiaba ds. Technologii i Rozwoju Jakości.

 

W miejscu, gdzie normalnie znajduje się głowa operatora zainstalowana została skrzynka wyposażona w cztery kamery, umożliwiająca operatowi HiVison? realistyczne widzenie o zasięgu 240 stopni, takie jak widzi operator sterujący żurawiem z kabiny ciężarówki. Gdy operator odwraca głowę obraz w goglach obraz pochodzący z kamer przednich przełącza się na obraz z kamer tylnych.

 

Henrik Strömbäck, z JS Frakt AB, który posiada 20-letnie doświadczenie w transporcie i przeładunku drewna przetestował wstępnie HiVison? w placówce R&D Hiaba w Hudiksvall, w Szwecji. System przekroczył moje oczekiwania. Na pewno bardzo różni się od tradycyjnego sposobu wykonywania operacji. Dodatkowo, nie ma potrzeby, aby uczyć się od nowa sposobu pracy mówi. Nie trzeba wychodzić na zimno - wszystko jest blisko i można rozpocząć przeładunek natychmiast po przyjeździe na miejsce pracy. Operator ma zaskakująco szerokie pole widzenia.

 

Prezes Sornek ma jasną długoterminową wizję odnośnie HiVison?. W przyszłości operator nie musi nawet przebywać w samochodzie, ale będzie pracował zdalnie z odległości, oszczędzając koszty. Jestem przekonany, że wkrótce po drogach będą jeździły ciężarówki bez kierowców, a zatem nie ma sensu utrzymywanie operatorów biernie czekających, aby dostać się na miejsce pracy. Jedna osoba może obsługiwać zdalnie nawet kilka pojazdów, mówi.

 

Innym czynnikiem przemawiającym za zdalnym sterowaniem żurawiem są coraz ostrzejsze przepisy dotyczące bezpieczeństwa. Sornek utrzymuje, że systemy wizyjne, takie jak HiVison? mogą nawet stać się obowiązkowe i zastąpić niechronione stanowiska pracy.

 

 

 

Źródło: dzwignice.info

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE