WBleasing
Technika leśna

Głowice harwesterowe

Dodano: 18.02.2015

 

Pierwsze zestawy harwesterowe złożone z ciągnika rolniczego, żurawie i głowicy pojawiły się w Polsce już wiele lat temu, ale wtedy jeszcze nie wielu przedsiębiorców było nimi zainteresowanych. Dziś zulowcy coraz częściej rozważają taką opcję zakupu i pozyskania ? rozwiązanie pozwalające nie tylko zarobić, ale i zaoszczędzić.

 

 

Wybór głowic ścinkowych jest bardzo szeroki. Przyjrzyjmy się bliżej trzem modelom o podobnych parametrach, trzech różnych marek (w kolejności alfabetycznej): Kesla 16RHS, Keto 51 Supreme i Nisula 425H.

 

Dane techniczne wybranych głowic harwesterowych:

Model

Kesla 16RHS

Keto 51 Supreme

Nisula 425H

Masa własna (kg)

445

489

410

Szerokość otwierania/zamykania (mm)

1040/830

1000/790

1100/940

Wysokość (mm)

1110

1530

880

Prowadnica (cm)

45,7

45,7

50

System przesuwu

rolki

gąsienice

rolki

Szybkość przesuwu (m/s)

3,8

3,5

5

Rozwarcie przesuwu (mm)

350

390

470

Liczba noży

4+1

2+1

4+1

Pomiar dług./śred.

+/+

+/+

+/+

Aut. naprężacz łań.

+

-

+

Kontrola położenia piły

-

-

+

Zintegrowane ster.

-

-/+

+

Komputer

Motomit

Motomit

Nisula NCU3

Funkcja chwytaka

-

-

+

 

Pzesuwanie drewna

Głowice Kesla i Nisula przesuwają drewno za pomocą rolek, a głowica Keto posiada gąsiennicowy system przesuwu ? jest on na pewno delikatniejszy dla kory, ma też większą powierzchnię dociskającą drewno. Jakość przesuwu głowicą Keto jest więc nieco lepsza niż głowicą Nisula czy Kesla. Jest to jednak opcja droższa podczas eksploatacji ? wymiany czy też ewentualne usterki gąsienic są kosztowne.

 

Liczba noży okrzesujących

Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze głowicy jest z pewnością jakość okrzesywania i tutaj zwracamy uwagę na liczbę noży okrzesujących. Głowica Keto 51 Supreme ma trzy noże, co obniża jakość okrzesywania drewna, za to powoduje, że maszyna dobrze radzi sobie na krzywiznach.

Nisula i Kesla mają po cztery noże ruchome i jeden przedni, zamontowany na stałe. Większa liczba noży zwiększa jakość okrzesywania, mogą jednak wystąpić większe problemy przy krzywiznach. Dodatkowo głowica Nisula posiada opcję niezależnego otwierania przednich noży, co poprawia pokonywanie krzywizn, oraz wielofunkcyjne wykorzystanie drugich noży ? mogą one na przykład pełnić funkcję chwytaka.

 

Sterowanie

Teraz zajmijmy się sterowaniem, bo to w przypadku głowic harwesterowych bardzo istotny element. Keto i Kesla używają zewnętrznego, sprawdzonego i dobrze znanego operatorom harwesterów, systemu MOTOMIT i dodatkowo standardowego systemu sterowania żurawiem.

Nisula ma natomiast własny, zintegrowany system kontroli żurawia i głowicy, gdzie wszystkim steruje jeden komputer NCU3. Komputer Nisuli zarządza także takimi parametrami jak: temperatura i stan oleju, automatyczne włączanie i wyłączanie stabilizacji przedniej osi, kontrola położenia piły, a także kontrola obecności operatora. Te dodatkowe funkcje wpływają oczywiście na cenę urządzenia ? jest ona najwyższa spośród opisywanych trzech modeli.

Być może firma Keto już niebawem także będzie miała własny, zintegrowany system sterowania.

 

tekst/ zdjęcia: NGL 1/2015

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE