kramp
stihl
Lasy Państwowe

Współpraca z Rosją w zakresie leśnictwa

Dodano: 06.12.2016

Przedstawiciele polskiego Ministerstwa Środowiska, wspierani przez przedstawicieli z Lasów Państwowych, BULiGL oraz IBL spotkali się z przedstawicielami rosyjskiej Federalnej Agencji Leśnej, aby rozmawiać o leśnictwie w Polsce i Rosji.

 

 

Jak poinformowały Lasy Państwowe - wizyta rosyjskiej delegacji trwała od 28 listopada do 2 grudnia. Członkowie grupy roboczej gościli w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych oraz na terenie Puszczy Białowieskiej.

 

Strona polska i rosyjska zaprezentowały doświadczenia w zakresie inwentaryzacji oraz monitoringu zasobów przyrodniczych, a także ochrony różnorodności biologicznej.

 

Rozmawiano również o systemach edukacji leśników w obu krajach i modelach leśnictwa w Polsce i Rosji. Głównym tematem rozmów były jednak lasy i ochrona klimatu, szczególnie w kontekście COP21 w Paryżu oraz COP22 w Marrakeszu.

 

Spotkanie było także okazją do rozmów na temat współpracy oraz pozwoliło zidentyfikować obszary wspólnych zainteresowań.


Polska i Rosja prezentują odmienne modele leśnictwa. Rosja jest krajem posiadającym dużą lesistość (ok. 45 %) oraz ogromne w skali terytorialnej zasoby leśne, stanowiące blisko 80 % lasów Europy i ok. 20 % lasów świata.

 

Leśnictwo w Polsce prezentuje natomiast wysoki poziom praktyk w zakresie zrównoważonej gospodarki leśnej. Dlatego obie strony liczą na dalszy rozwój współpracy w celu wymiany doświadczeń.

 

Porozumienie między polskim Ministerstwem Środowiska a rosyjskim Ministerstwem Zasobów Naturalnych i Ekologii  w dziedzinie gospodarki leśnej zostało podpisane 21 listopada 2013 r. 

Celem porozumienia jest rozwój efektywnej współpracy długoterminowej w dziedzinie gospodarki leśnej, w tym doświadczeń związanych z użytkowaniem i ochroną lasów.

Natomiast zadaniem działającej w ramach Memorandum Polsko – Rosyjskiej Grupy Roboczej ds. Leśnictwa jest wypracowanie obszarów kooperacji oraz wytyczenie kierunków i realizowanie konkretnych działań, jakie prowadzone będą w ramach współpracy. 

 

Źródło: lasy.gov.pl

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE